Съд спря турски бизнесмен да строи върху археологически комплекс
Абсурдно е на това място да се изгражда бензиностанция, категорични са от районния съд в Свиленград
29 Юли 2016, Петък
Турският бизнесмен Ерол Али няма да строи бензиностанция, бистро, хотел и ТИР паркинг на трасето „Виа Диагоналис". Това постанови състав на Свиленградския районен съд.
Автор: Михаела Борисова
Причината - мястото е със статут на недвижима археологическа културна ценност.
Мнозина си спомнят, че заради уникалните находки в района бе променено дори трасето на автомагистралата, минаваща оттук. Cтaвa въпpoc зa извecтния pимcĸи път "Bиa Диaгoнaлиc", cвъpзвaщ Cpeднa Eвpoпa c Koнcтaнтинoпoл, ĸoйтo минaвa пpeз Бeлгpaд, Coфия, Πлoвдив, Oдpин и oттaм ĸъм днeшния Иcтaнбyл. Мecтнocттa Xayзa пък е до него, ĸpaй гpaничния пyнĸт Kaпитaн Aндpeeвo. През юни 2013 г. бе огласено, че археолози са се натъкнали на няколко артефакта.
В местността Хауза, в непосредствена близост до първа бариера на пропускателния пункт, се оказва, че има антично светилище от края на V и началото на VІ век преди Христа. На мястото са открити и ями с човешки останки, вероятно от жертвоприношение. През февруари 2014 г. археолозите изравят поредна находка – уникална фигура с височина 18,5 см, за която се смята, че е на Богинята майка. Въпреки отказа за строителство на бензиностанция в района, Община Свиленград все пак е одобрила план за застрояване на имота - около 4974 кв.м земеделска земя, стана ясно в хода на делото, чието развитие следеше цял Свиленград през последните месеци.
Бизнесменът дори започнал да реализира проекта си, но на 4 ноември 2015г., експертна комисия към Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство" в Министерство на културата извърши на място оглед. Специалистите, включени в комисията, веднага алармираха институциите да спрат разкопаването, както и да прекратят наченатите строителни дейности.
Проверката завърши със съставянето на акт и глоба от 1000 лева, но Ерол Али ги обжалва с мотива, че обектът не притежавал квалификацията "археологическа недвижима културна ценност", докато се подготвял проектът.
Обектите от римския път „Виа Диагоналис” и „Праисторически и протоисторически ямен комплекс” наистина са със сменен статут едва от януари 2016 г. Съдът обаче е приел, че по- късната смяна на статута не влияе върху извода за наличието на недвижима културна ценност.