По време на изминалата шеста парламентарна сесия бяха приети предлаганите от патриотите промени в Изборния кодекс, а на първо четене бе одобрена и забраната на бурките
Автор: Анна Александрова
През отминалата шеста сесия на 43-то обикновено Народно събрание парламентарната група на коалицията „Патриотичен фронт – НФСБ и ВМРО“ не изневери на предизборните си обещания, както и на своята законодателна програма, демонстрирайки впечатляваща законотворческа дейност.
Както и в отминалите досега пет парламентарни сесии патриотите предложиха на вниманието на останалите народни представители преди всичко законопроекти, пряко или косвено свързани с националната сигурност и защитаващи интересите на българските граждани.
За периода от 9 май 2016 г. до 28 юли 2016 г. ПГ на ПФ внесе в деловодството на парламента повече от 10 свои законопроекта и подкрепи като съвносител други важни промени в законодателството.
Читателите на „Десант” са подробно информирани за измененията и допълненията в Изборния кодекс, предложени от патриотите, които бяха приети при гласуването на второ четене на общия проект за промени в изборното законодателство, съдържащ квинтесенцията на одобрените на първо четене 11 законопроекта, предложени от парламентарните групи.
Не е излишно да се припомни, че именно на ПФ принадлежи инициативата за въвеждане на задължително гласуване, както и за редуциране на броя на избирателните секции в чужбина и най-вече в Турция, без това да накърнява конституционните права на нашите сънародници, пребиваващи извън пределите на страната.
Седмица преди края на лятната сесия на парламента, на 24 юли, на първо четене бяха приети и измененията и допълненията в Закона за българите, живеещи зад граница. Тези промени касаят изискванията за придобиване на българско гражданство, вкл. владеенето на български език или негов диалектен говор.
Пряко свързани с националната сигурност са внесените от ПГ на Патриотичния фронт законопроекти за допълнения в Закона за отбраната и въоръжените сили, както и в Закона за резерва на въоръжените сили. Двете предложения са свързани с връщането на задължителната наборна военна служба и съчетаването на наборното и професионалното начало при попълване на армията, като целта е повишаване на отбранителната способност и гарантиране на териториалната цялост и националната сигурност на България.
Идеята за възраждане на задължителната казарма присъства и в предизборната платформа на НФСБ, а социологически проучвания показват, че тя се ползва с подкрепата на 61% от пълнолетните български граждани.
В полза на националната сигурност са и подготвените от Патриотичния фронт законопроекти за забраната на носенето на облекла и аксесоари, скриващи лицето, придобил гражданственост като Закона за забрана на бурките, както и за задължителното използване на българския език при службите и церемониите на всички вероизповедания, а също и забраната за тяхното задгранично финансиране и материално подпомагане.
Освен това, през април патриотите внесоха предложение да бъде криминализирано проповядването на радикален ислям и този проектозакон, съдържащ и дефиниция на понятието „радикален ислям“, бе приет на първо четене.
В края на лятната сесия на парламента от ПГ на ПФ внесоха още едно свое предложение за промени в Закона за вероизповеданията. Патриотите предлагат да се въведе забрана за използването на озвучителни и усилвателни уредби при извършване на богослужения извън сградите на храмовете, а нарушаването на тази законова норма да се санкционира с глоба от 1000 до 4000 лева.
Мнозинството в Народното събрание прие и законопроекта на Патриотичния фронт за допълнение на Закона за радиото и телевизията, влизащ в сила на 5 август. С него се урежда ситуацията, когато при изтичане на мандата на генералните директори на БНТ и БНР все още не е осъществен изборът на нов директор. В такива случаи членовете на УС на БНТ и БНР ще изпълняват своите правомощия до утвърждаването на нови УС от СЕМ.
На 27 юли на първо четене бе приет и законопроектът за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, регламентиращ целогодишната работа на ракиджийниците с общ обем на казаните до 1000 литра.
За съжаление, мнозинството в 43-то Народно събрание не оцени значимостта на предлаганите от ПФ две допълнения в Кодекса за социално осигуряване, касаещи пенсионирането на моряците, плавали под български флаг, както и на морските лица. Тези два законопроекта не получиха нужната подкрепа при гласуването им в пленарна зала.