ВКС отмени присъдата на пазарджишкия проповедник на джихад, който в момента отново е подсъдим за насаждане на верска омраза и противодържавна дейност
Автор: Слав Бранимиров
Пазарджишкият имам Ахмед Муса явно е роден под щастлива звезда, колкото и неуместно да изглежда сравняването на сляпата Темида със звезда. Така или иначе, „закачката” със съдебната власт на доайена сред бг проповедниците на радикален ислям продължава вече повече от 10 години, а самият Муса остава недоказано виновен и относително свободен, въпреки честите му и продължителни престои в следствените арести.
Точно там – в килия на затвора в Пазарджик, Ахмед Муса посрещна и новината, че Върховният касационен съд (ВКС) е отменил осъдителната част на произнесената през 2014 г. присъда на Пазарджишкия окръжен съд по нашумялото дело срещу 13-те имами.
Тогава магистратите признаха Муса за виновен в три престъпления: проповядване на антидемократична идеология; членство в организация за проповядване на такава идеология; проповядване на омраза на религиозна основа. Всичко това му коства символичната присъда от една година лишаване от свобода и 5 хил. лева глоба.
Петнадесет месеца по-късно Апелативен съд-Пловдив увеличи тази присъда на две години лишаване от свобода.
Муса влиза от дело в дело
Междувременно Ахмед Муса отново бе станал подсъдим - пак за проповядване на верска нетърпимост и омраза. От март 2016 г. в Окръжен съд – Пазарджик върви процес срещу Муса и още 14 български граждани, обвинени, че в съучастие, действайки като организирана престъпна група, са проповядвали радикален ислям.
Проповедите на Муса звучали не само в молитвени домове, но се разпространявали и чрез видеоклипове по интернет, вкл. в социалните мрежи. В тях имамът призовава към война с друговерците и възхвалява “Ислямска държава”. За пореден път той не е сам, а ръководи нелегална организирана престъпна група (повече можете да прочетете в „Десант”, бр. 348 от 4 март 2016 г.).
Нека обобщим: Ахмед Муса отново е подсъдим. Той има осъдителна присъда за проповядване на радикален ислям, потвърдена на две инстанции. Освен това, тази присъда е произнесена в изпитателния 5-годишен срок на предишна осъдителна присъда от 3 години лишаване от свобода, постановена за сходни престъпления.
Именно при тази фактическа обстановка ВКС решава, че трябва да отмени присъдата на Муса по делото срещу 13-те имами и да го върне за разглеждане от друг състав на Апелативен съд в Пловдив. Как да не възкликнеш, че Муса е роден под щастлива звезда?
Салафизмът не бил толкова страшен
Не се знае какво пише в звездния хороскоп на самопровъзгласилия се имам от Пазарджик, но пък може да се види написаното в мотивите на магистратите от Върховния касационен съд, с които отменят присъдата на първите две инстанции, вкл. административните наказания на останалите сподвижници на Муса.
Във ВКС се съгласяват с твърдението на Ахмед Муса, че е осъден за религиозните си убеждения, а не за разпространение на антидемократична идеология.
Според върховните магистрати специфична религиозна основа в обвиненията остава най-сериозният проблем за правилното прилагане на материалния закон – дали проповядваните идеи и възгледи не са част от свободата на вероизповедание, закрепена в международни актове, по които България е страна, както и в Конституцията.
Прокуратурата твърди, а първите две съдебни инстанции приемат, че проповядваната от Ахмед Муса антидемократична идеология се нарича салафизъм, но според ВКС салафизмът е експертно определен като религиозно течение и не е сред ученията, които са безспорно утвърдени като антидемократични. Така дейността на Муса и останалите обвиняеми по това дело „олеква” откъм антидемократичен характер и съответно не може да се възприема като антидържавна дейност.
„В рамките на обема на обвинението за проповядване на антидемократична идеология въззивният съд е бил длъжен да мотивира кои от проповядваните от подсъдимия Ахмед идеи на "салафитското направление на исляма" са противодържавни – противопоставят се на принципите за демокрация, разделение на властите, либерализъм, държавност и върховенство на закона, равенство на мъжете и жените и религиозна свобода, както и чрез кои идеи се проповядва налагането на шариатска държава", е записано в мотивите на съдиите от ВКС, с които те връщат делото на 13-те имами за ново разглеждане от друг състав на Апелативен съд-Пловдив.
Професионалното алиби на имамите
Освен това в решението на ВКС се казва, че престъпната организация е обединение на двама или повече души, с цел извършване на противодържавни престъпления. Тъй като трябва да се докаже противодържавната цел на това сдружаване, възниква друг същностен проблем за приложението на закона – по какъв начин професионалните връзки между имамите, по-голямата част от които са на служба към Мюсюлманското вероизповедание, са насочени към нужната за престъплението противодържавна цел.
Това са мотивите на Върховния касационен съд. Те са публични и който желае, може да се запознае с тях в пълен обем. Важно е да се изтъкне обаче, че с това свое решение върховните магистрати не оневиняват Ахмед Муса и останалите подсъдими, а връщат делото за преразглеждане. Това повторно гледане на делото в Апелативен съд-Пловдив съвпада по време с поредния процес срещу Ахмед Муса, гледан в Пазарджик.
В средата на юли съдът измени мярката за неотклонение на седем от подсъдимите и занапред те ще бъдат под домашен арест. Ахмед Муса обаче остава зад решетките на затвора в Пазарджик. Поредното заседание по това дело се проведе на 28 юли, а следващото е насрочено за 16 септември.
След всичко казано дотук е редно да се попитаме що е радикален ислям и има ли той почва у нас?
Преди и след дефиницията
Главният прокурор Сотир Цацаров е категоричен и читателите на „Десант” са запознати с неговата позиция.
„Твърдението, че у нас няма радикален ислям, бих го определил като невярно. Фактът, че има два съдебни процеса, не значи, че нещата са овладени. А това, че един наказателен процес е приключил, не означава, че ситуацията е овладяна както там (в Пазарджишка област), така и не само. Има множество факти, че тези действия и идеи намират своята почва в притихнала форма”.
Това заяви неотдавна главният прокурор Сотир Цацаров в изказването си по време на организираната от коалицията Патриотичен фронт НФСБ-ВМРО кръгла маса на тема "Радикалният ислямизъм - заплаха за националната сигурност на Република България". Според Цацаров засега радикалният ислям у нас е в "доста прикрита и притихнала форма, защото държавните органи вземат мерки".
Парламентарната група на Патриотичния фронт е вносител и на проектозакон за допълнение в Наказателния кодекс, с което радикалният ислям се добавя до фашистката и другите антидемократични идеологии, чието проповядване е престъпление според чл. 108 от НК.
Ето и предлаганата дефиниция: „Идеология „радикален ислям" се проповядва от едно лице, когато то с думи, действия или разпространение на текстове или символи агитира за някоя от следните идеи: за създаване на ислямска държава (халифат); за налагане на законите на „Шериата" над светските; за насилствено налагане на религиозни принципи и норми на поведение, характерни за исляма, или пропагандира насилие във вид на свещена война (джихад) срещу немюсюлмани.Същото деяние е налице, когато се набират последователи или средства в подкрепа на терористични организации, чиято идеология е базирана на исляма или се извършва агитация в полза на такива организации."
Всъщност всичко това е пределно добре известно на Ахмед Муса и неговите сподвижници. За всички тях има една добра и една лоша новина: решението на ВКС за преразглеждане на делото срещу 13-те имами и промените в НК, свързани с радикалния ислям.
А може би новините са само добри и Темида ще въздаде всекиму това, което пише в законите?!