По данни на Евростат консолидираният ни държавен дълг е 26,4 млрд. лева
Автор: Ани Петрова
На редовното заседание на правителството в сряда финансовият министър Владислав Горанов се похвали с рекорден бюджетен излишък от 3,071 млрд. лева (3,4% от прогнозния БВП). На свой ред министрите одобриха внесената от него информация за касовото изпълнение на държавния бюджет и на основните показатели на консолидираната фискална програма за първото полугодие на 2016 г.
Положителното салдо по консолидираната фискална програма се формира от излишък по националния бюджет в размер на 1,665 млрд. лева и излишък по европейските средства в размер на 1,405 млрд. лева. Това е най-значителното превишение на приходите над разходите от 2008 г. до сега. За сравнение, за първото полугодие на 2015 г. бе отчетен излишък по консолидираната фискална програма в размер на 889,5 млн. лв. (1% от БВП).
Факторите за подобряването на бюджетната позиция продължават да бъдат по-високите приходи и свиването на разходите спрямо същия период на предходната година. Освен добрите параметри по приходите по националния бюджет, влияние върху текущото салдо по КФП оказват и сметките за средства от ЕС, където превишението на приходите над разходите представлява 1,6% от прогнозния БВП.
Общата сума на данъчните постъпления (вкл. приходите от осигурителни вноски) възлиза на 13 488,9 млн. лв., което представлява 51,9% от планираните за годината приходи. Съпоставено с юни 2015 г., данъчните постъпления нарастват номинално с 9,8% (1 202,8 млн. лв.). В структурно отношение най-значителен ръст се отчита при постъпленията от косвени данъци, които нарастват с 13,2% спрямо същия период на миналата година.
Приходите от преки данъци нарастват със 7,4% спрямо първото полугодие на 2015 г.
Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена към юни 2016 г. от централния бюджет, възлиза на 397,4 млн. лв., което е в съответствие с действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на ЕС.
Същевременно стана известно, че над 26,4 млрд. лева е консолидираният държавен дълг за първото тримесечие на годината. Това сочат данните на Евростат, публикувани от Министерството на финансите. Цитираната сума означава, че дългът в сектор „Държавно управление" е 30,3 % от брутния вътрешен продукт.
Министерският съвет прие доклад с нови и актуализирани мерки, които са изготвени в отговор на препоръките на Съвета на Европейския съюз относно Националната програма за реформи на България за 2016 г. Тази година те са четири и са в областите с макроикономически дисбаланси – фискална политика, банков сектор, небанков финансов сектор, активни политики на пазара на труда и регулаторна рамка по несъстоятелността. Нов момент е включването на препоръки в областта на обществените поръчки за засилване капацитета на възлагащите органи и на Агенцията за обществени поръчки, както и за подобряване на процедурите и контрола върху провеждането им.
Отчетът за изпълнението на специфичните препоръки ще бъде предоставен на Европейската комисия през април 2017 г. със следващата актуализация на Националната програма за реформи и на Конвергентната програма.
На своето заседание правителството призна пет работодателски организации за представителни на национално равнище.
Това са Асоциацията на индустриалния капитал в България, Българската стопанска камара, Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, Българската търговско-промишлена палата и Съюзът за стопанска инициатива.
Конфедерацията на независимите синдикати в България и КТ „Подкрепа“ бяха признати пък за национално представителни организации на работниците и служителите.