Димитър Стоянов: Който следи Луната, по-малко работи, повече плодове бере
23 Август 2016, Вторник
Чичо Митко и съпругата му с последните череши в Бамбуковата къща
Димитър Стоянов, известен в родния си град като Чичо Митко, е от първите биофермери в България. Той има ферма за биодинамично земеделие в Бачково и къща за гости. Отглежда със семейството си овошки, зеленчуци, лозе, от които прави вино, ракия, лютеници, сладка и компоти. В къщата за гости се организират и зелени ваканции за деца и семейства.
- Господин Стоянов, вие работите биодинамично земеделие, което извън България е много развито, но тук малцина земеделци използват неговите принципи. Каква е разликата между биологично и биодинамично земеделие?
- Мария Тун е жената, която прави първия календар за прилагане на принципите на биодинамично земеделие преди 48 г. Самата тя е работела съгласно принципите на биодинамичен курс на Рудолф Щайнер. В основата на този бранш е да се работи в градината, в хармония с енергията на Космоса, по-специално на луната, която както знаете, има огромно влияние върху живота на Земята. Аз съм биологичен производител, но мога да кажа, че биодинамичното земеделие е по-задълбочено, постигат се по-добри резултати с по-малко труд и по-малко усилия.
- И как с по-малко труд се постига по-добър резултат?
- Най-общо избираме дали да извършваме определена дейност сеитба, резитба, почистване, плевене, беритба и т.н. ни помага календарът, съставен според движението на луната и положението й спрямо определени съзвездия, не астрологични знаци, а мястото пък определя видът на растенията. Това се нарича динамичен принцип.
- Дайте пример?
- Ние работим по сидерическия календар, където се приема, че Луната е звезда. Следи се движението й и мислената й проекция през това време по отношение на съзвездията. Установено е, че преминавайки през т.н. зодиакален пояс, което означава кръгът на живота, тя оказва различно влияние върху живота на растенията, а то е систематизирано именно в биодинамичното земеделие. За удобство на стопаните пък се ползва календарът, за който споменах по-горе.
Кръгът на живота се състои от 12 съзвездия, които са разделени на четири групи по три съзвездия. Първата група се наричат топлинни или огнени. Те са Лъв, Стрелец и Овен. Те излъчват плоден импулс, помагат за развитието на растенията, които дават плод и зърно. Тук са всички зърнени, житни и плодни, грозде, домат, краставици, чушки и т.н. Това значи, че когато Луната се намира в едно от тези три съзвездия, ще работим в градината с тези плодове.
Втората група са кореноплодните - моркови, ряпа, главеста целина, червено цвекло, земни ябълки и др. Те са под влиянието на земните Телец, Дева и Козирог, и затова работим с тях, когато Луната е в едно от тези три съзвездия.
По време на преминаването й през водните Рак, Скорпион и Риби се занимаваме само с листни зеленчуци. Те са с воден импулс, който развива листната маса.
- А лукът, кога да се работи с него по тази логика?
- Ако ни трябва за глава - по време на земните знаци, ако е за листната маса - на водните.
- А по време на въздушните съзвездия?
- Те са светлинни или въздушни и са Везни, Близнаци и Водолей. Преминавайки през тях, Луната подпомага развитието на цветните растения. Малко са тези, на които ползваме цвета за храна. Например артишокът, той е като магарешки бодил, красиво и много полезно растение, също броколи и карфиол. Това е и най- подходящото време от месеца да се занимаваме с всичко необходимо по цветята.
- Може ли да се докаже това влияние?
- Съответните растения дават по-здрав плод, по-жизнени са. Например, всеки може да пробва с цветята. Отрязано лале по време на един от трите светлинни знаци, поставено в чаша с вода, живее много дълго. Всеки може да си направи този експеримент. Ако е по време на друго съзвездие, ще клюмне за осем часа, иначе издържа с дни. По време на Лъва, който е много горещ знак, дори не трябва да се сади. С две думи, това е принципът на календара, спазваме тези ритми и работим с по-малко усилия и имаме добри резултати.
- Това означава ли, че розите и лавандулата трябва да се берат само по време на въздушните съзвездия?
- Един производител на рози ми разказа, че когато е брал розите при преминаването на Луната във въздушни съзвездия, те са били най-ароматни и с много масло, което е продал на Лондонската борса много добре. Именно това масло е показало много по-добро качество от полученото в останалите дни.
- Същият ли е принципът при садене и прибиране на реколтата?
- Тук е по-различно, саденето е различно от прибирането на реколтата, тук трябва да се следи дали Луната е във възходяща или низходяща позиция. То е различно от фазите й.
Когато Луната изгрява или залязва, прави дъга на небето и се намира в различно положение спрямо хоризонта. При възходящо движение тя изтегля енергията на растенията в плода. И обратно - при низходящо тази енергия отива в корените. Затова ще имаме по-добри качествени резултати с плодовете, зърно, домати, краставици и т.н., когато ги прибираме при възходяща Луна, а при низходяща извършваме сеитбата.
- А резитбата?
- Винаги се реже при низходяща Луна, когато няма енергия в стъблата. Ако режем лоза при възходяща, ще я ощетим.
- Ами това всъщност е график...
- Да, той е в календара. Всеки човек може да направи прост опит, най- добрият е със семена от репички. В различни саксии се посяват семена от репички, но в различни дни от месеца, така че Луната да е в различни съзвездия и наблюдаваш какво ще се случи. Записваме и наблюдаваме резултатите от посятото при различните съзвездия. Имало е случай, когато само едно семе пониква. А репичката е кореноплод, добре е да е засадена в едно от земните съзвездия.
- Вие произвеждате само биозеленуци и плодове, нали?
- Да, за нас този начин на производство е философия. Свикнали сме, не ме интересува сертификата, навремето го взех, но всъщност аз така мисля, не може земята да бъде унищожавана с препаратите.
- Как се справяте с вредителите?
- Ние не се борим с вредителите, а ги защитаваме. Когато растението е насадено навреме, окоповано, пръскано е навреме, то добива силна имунна система и само се пази от вредители. Важното е то да е здраво. Философът Рудолф Щайнер казва: „Господа, аз не съм дошъл да ви уча на земеделието, а на философията на земеделието, от всички страни да виждате нещата, земеделието не е копане на земята.”
Щайнер е казал, че добър земеделец е не този, който започва веднага да копае в градината, а който я оглежда и мисли. Представете си, казал той, че виждате две ябълки, еднакви, но едната е с въшки, а другата не. Когато си отговорите защо на едното дръвче има, а на другото не, то означава, че вие сте добър земеделец.
- И все пак, поне растителни извлеци не използвате ли?
- Аз непрекъснато чета, за жалост владея само руски, но те имат много преводни материали. В момента Украйна и Русия са много напреднали в това отношение, толкова, че не можем да ги стигнем. Получих препарати за растителна защита на гъбна основа, пръскаш и можеш да ядеш от плода. Руското правителство е поставило задача на 15 вуза да създадат препарати на биооснова. Има такъв, който е с извлек от бор, кедър, кипарис, живовляк и др., с цел да изчистват радиационно замърсени плодове и зеленчуци. Здоровой сад се нарича. Има и серия Екобери-екозащита на градината. На гъбна основа, има над 15 такива препарата. Някои от тях изчистват миризмата от канализацията дори. Това са ММ1 Байкал, той е съвършен. Аз ползвам и един от Германия за компостната купчина. С тях става два пъти по-бързо.
- Интересна е теорията за това, че земята не бива да се копае.
- О, да, има теория на руски агрономи, отпреди революцията, да не се копае земята и да не се копае с плуга. В малките земеделски предприятия в САЩ плугът е окачен на стената. Плугът е нанесъл повече вреда на човечеството от оръдията на Круп.
- Защо?
- Работният слой на земята се дели на два основни пласта. В първите седем-осем сантиметра живеят бактерии, които помагат за създаване на хумуса, но те живеят с помощта на кислодора, аеробни. В долния слой са тези, които живеят без кислорода, наречени анаеробни. Работейки с плуга, ние изкарваме анаеробните отгоре и закопаваме аеробните отдолу и объркваме цялата система. Така пластовете се разбиват, закисват се, заблатява се и умират бактериите.
Работи се до 7-8 сантиметра, само се разрохква. Има такъв уред - плоскорез на Фоке. Фоке е украински учен, той получава инсулт и му казват, че всичко, което има дръжка, трябва да го забрави. Той имал нужда от движение и контакт с природата и сяда и измисля този уред. Отрязва плевелите до корена, разрохква лехата, прави вадички, отстрани дърпа пръстта, за по- високите по-дълги дръжки. Украинска стомана - много здрава, заточва се едва след месец работа. В София има такъв магазин.
- Кои растения съдържат силиций, елементът на живота и младостта?
- Полският хвощ, разбира се, той навремето е използван от нашите баби за миене на съдове. Той е и единственият качествен хвощ за препарати. Ако има опасност от замръзване, растенията се пръскат с отвара от хвощ. Ако ги напръскаш с отвара от хвощ, температурата около растението ще е два градуса и половина, когато е паднала до нула.