Доброволци от 6 страни рязаха клони и чистиха бурените, превзели светилището в местността Камен рид в ИАР „Сборяново“
Вече приключиха тазгодишните разкопки в историко-археологическия резерват (ИАР) „Сборяново“, разположен на Лудогорското плато край Исперих. Обект на проучванията бе могила, намираща се в съседство с тази, в която преди две лета бе открита келтска колесница с останките на впрегнати в нея два коня. Находките от този сезон – предимно свързани с воинско въоръжение – разкриват нови и неизвестни досега данни за присъствието на келтите в тукашните земи, които някога са били обитавани от гетите. Според ръководителя на разкопките – проф. Диана Гергова, келтите са се появили в днешното Лудогорие около три века преди Христа.
„Тези могили продължават да се разорават и да се унищожават и ние трябва да ги проучим, не само затова, че все повече и повече се изравняват, но и защото сме си поставили задачата да реконструираме изцяло религиозните обреди и погребални церемонии, свързани с гетския владетел Котела, за когото можем да твърдим, че е погребан в Голямата Свещарска могила“ - заяви пред медиите неотдавна проф. Гергова.
На Сборяново за трета поредна година взеха участие и доброволци. Сега те бяха 18 на брой младежи от 6 страни и може да се каже, че покрай това историческо място разговорите често са наподобявали Вавилонско стълпотворение, тъй като при общуването са се смесвали непрекъснато английска, португалска, испанска, италианска и естонска реч. Но сутрин всички се поздравявали на български.
В последните дни на разкопките доброволците запретнали ръкави, за да почистят от храсти и дървета районите, където са се провеждали проучвания в предишните години и които сега вече са изоставени на произвола на времето и природата. „Направеното е част от акцията „SOS – Да спасим старините на Сборяново“. Почистването отне 3 дни и мисля, че не е сложно това място да се поддържа в добър вид. Докарали сме я до тук, че чужденци да се грижат за нашите паметници, което е абсурдно“, възмущава се проф. Гергова.
Помощ за почистването на местността Камен рид, влизаща в обхвата на историко-архитектурния резерват, се включиха и от местното дружество ВиК и Горското стопанство, както и от Сдружение „Сборяново“, които също изпратиха хора да секат храстите и разчистват избуялата растителност, скриваща от погледите на посетителите емблематичното светилище от началото на първо хилядолетие, построено от тракийското племе гети, където са правени жертвоприношения на бога-слънце.
Археолозите се притесняват, че израстващите на воля тук дървесни видове, превръщащи околността в гора, могат да унищожат стените на древното светилище и ритуалните кръгове. „Още по-тревожно е при средновековния обект в Града на доверието. Там разкрихме средновековно имение с материали от предхристиянския период, със средновековна църква. Това е първото доказателство за съществуване на християнството на територията на Сборяново. По-ранни орфически паметници също са обрасли с гора, ще се постараем да разчистим малко и да отложил разрухата им” – уточнява проф. Гергова пред „Дарик“.
Тя посочва, че в новопоставената карта на резервата пред култовата Свещарска гробница част от тези обекти дори не са нанесени и край тях няма табели кое какво представлява. „Така ли привличаме и задържаме туристи?“ – риторично пита именитата траколожка.
За тръните и бурените върху историческото наследство на страната ни проф. Гергова обмисля да разкаже и на международна конференция, посветена на културния туризъм, която ще се проведе през ноември и ще бъде открита от премиера Бойко Борисов.