Тази година най-големият ни русенски град отбелязва цяла поредица от важни годишнини: 150 г. от откриването на железопътната линия Русе – Варна; 150 г. от организирането на Тайния български централен комитет в Букурещ; 150 г. от създаването на читалище „Зора“ в Русе; 150 г. от първото театрално представление в Русе; 150 г. от рождението на естествоизпитателя Васил Ковачев; 145 г. от създаването на Русенския революционен комитет; 140 г. от Априлското въстание; 140 г. от първия музей в Русе; 50 г. от откриване на Националния музей на транспорта в Русе.
Всички тези събития ще бъдат ознаменувани и двудневната научна конференция „Началата на българската модерност. Революционни идеи и всекидневни практики“, организирана от Регионален исторически музей – Русе, която ще се проведе на 26 и 27 октомври в зала „Княз Александър I“ на Историческия музей.
Със свои доклади в нея ще се включат близо 30 историци и изследователи.
Сред тях особено любопитни са презентазията на темата „Бръснарското ножче срещу бръснича. (Началото на модерността в бръсненето)“, което ще направи Румен Кузов от Сдружение „Ретро арт“, Русе), както и „Модерността в летоброенето (модерното летоброене). 100 години от въвеждането на Григорианския календар в България“, чийто автор е Хачик Лебикян от русенския музей.
В рамките на конференцията, на 26 октомври от 17,30 часа на втория етаж на Историческия музей ще бъде открита изложбата „Свети Димитрий Басарбовски – светец на два народа“ на музея на СУ „Св. Климент Охридски“. Експозицията представя основните места на памет, свързани със светеца, намиращи се в България и в Румъния.