В Благоевград откриха паметна плоча в чест на загиналите в Петричкия инцидент
29 Октомври 2016, Събота
В петък Благоевград отбеляза 104 години от освобождението си от турско робство. В този ден там бе открита паметна плоча, в чест на загиналите в т.нар. Петрички инцидент.
Граничният конфликт между България и Гърция избухва през октомври 1925 г. По ред причини той остава малко известен за широката публика. Тогава, след убийство на гръцки войник, гръцки части нахлуват на българска територия и окупират десет български села.
Гърците атакуват и Петрич, но са отблъснати на няколко километра пред него от малобройната погранична стража и доброволците от ВМРО, които наброяват около 4000 бойци.
Правителството в София реагира тактично и разчита не на военно, а на политическо решение, като отправя меморандум до Обществото на народите и Великите сили, които току-що са постигнали споразумение на конференцията в Локарно, за спиране на гръцкото нашествие.
Гърция е заклеймена като агресор от Обществото на народите и е наказана да заплати на България 30 милиона лева като обезщетение за щетите от материален и морален характер, тъй като според комисията заповяданото от гръцкото правителство нахлуване в българската територия не е имало достатъчно основания.
От тази сума 1 милион и 200 хиляди са дадени на онези петричани, които взимат участие при отбраната на града. Но те даряват парите за построяването на сграда на Петричката непълна смесена гимназия, която дотогава се помещава в частната къща на Атанас Маджаров.
На 31 октомври 1937 година по повод 25-ата годишнина от освобождението на Петрич от османска власт, в града е открит паметникът „Загинали за родината“, върху който са изписани имената и на загиналите петричани в събитията от есента на 1925 г.
Новият мемориален знак в Благоевград също възкресява героизма на „Петричките опълченци".