Ретро рецепти: Знаете ли как се прави мармалад от грозде
08 Ноември 2016, Вторник
Любопитната рецепта е от още по-любопитното издание от ерата на ранния соц „Материали за курсове по повишаване битовата култура на селската жена“.
Автор: Светлана Николова
Рядко издание от ерата на ранния соц, озаглавено „Материали за курсовете по повишаване битовата култура на селската жена“, разкрива тънкостите на домашното консервиране. Безценната книга с още по-безценни съвети е библиографска рядкост. За радост на нашите читатели, Десант ще сподели някои любопитни рецепти, които могат да бъдат приложени и днес, когато домашното консервиране отново излиза на мода.
Разбира се, не можем да пропуснем тънкия забавен момент, как по времето на соца умни номенклатурчици са наливали битова култура в женските селски глави и са учили нашите баби как да консервират това-онова.
Както и да е, книгата е уникално, затова с удоволствие ви представяме първата рецепта за мармалад от грозде, директно от книгата, без редакторска намеса:
„Избира се добре узряло грозде с висок процент захарност. Гроздето се измива в няколко води, зърната се оронват, като загнилите се отстраняват. Смачкват се леко, за да пуснат сок и се поставят да врат, до омекване.
Сварените зърна се претриват през сито още докато са горещи, за да се отделят семките и част от люспите. При изстудяване сокът се сгъстява и прецеждането се затруднява.
Получената каша се изсипва в разлата тава и се вари, като се бърка непрекъснато с дървена лопатка, защото много лесно загаря.
Варенето продължава, докато при бъркането след лопатката започне да се образува следа, която бавно се закрива и започне да се усеща дъх на добре сварена захар.
Когато се приготовлява мармалад от бяло грозде, необходимо е да се прибави и малко черно грозде за подобряване на цвета. Без това мармаладът от бяло грозде има неприятен сив цвят.
Мармаладът се изсипва още горещ в затоплени съдове. Когато изстине напълно, съдовете се затварят, етикетират се и се прибират в хладно помещение.
Гроздовият мармалад е много сладък и затова към него могат да се прибавят плодове с по-малко сладост – ябълки, дюли, сливи или друг плод.
Плодовите каши се приготвят поотделно и тогава се смесват. Обикновено на 10 кг плодова каша се слагат 2 кг други плодове. За сгъстяване на гроздовия мармалад често се прибавя и сладка тиква – на 10 кг гроздова каша 1 кг пюре от тиква.“
Ако и вие пазите в дома си някоя стара безценна книга като тази, споделете с нас вашите любими рецепти от там. Десант ще публикува всяко едно ваше предложение!