След 40 години параклисът „Св. Архангел Михаил” в Мъглиж отново посреща миряни
Уникалният стенопис със светите братя равноапостоли Кирил и Методий и покровителят на Ирландия Свети Патрик.
07 Ноември 2016, Понеделник
Предстои да бъде възстановена и монашеската килия, ползвана като скривалище от Апостола на Свободата Васил Левски. За целта ще бъде разкрита набирателна дарителска сметка.
Автор: Янко Георгиев
Девическият манастир край Мъглиж „Св. Николай Чудотворец” е сред най-старите в България. Една легенда го свързва с похода на цар Калоян срещу латините, но най-ранните писмени свидетелства са от немския пътешественик Стефан Герлах от 1575 г. Според тях в онези далечни векове тук е имало действащо килийно училище, едно от първите в този български край.
В манастира се съхранява уникален стенопис от 1909 г., изрисуван от казанлъшкия зограф Петко Ганин. На него, редом със светите братя равноапостолите Кирил и Методий, е и покровителят на Ирландия, Свети Патрик.
Обяснението на това странно съчетание е, че за този стенопис средства е дарил основно ирландецът Пиърс О'Махон, който през 1904 г. изгражда в София приют за деца и бежанци от Тракия.
Още една историческа забележителност се намира в мъглижкия манастир - параклисът „Св. Архангел Михаил”, който днес посрещна първите миряни, след 40 години забвение. Той е въстановен изцяло със средства от дарения на родолюбиви българи.
Чисто нов свещник пък са подарили художниците от сдружение „Творец“, които обявиха търг за продажбата на 20 свои картини в подкрепа на христолюбивото дело, припомни живописецът Росен Бакалов след първата служба за празника на Архангел Михаил във вторник.
След отварянето на стария параклис, идва ред за възстановяване и на монашеската килия, ползвана като скривалище от Апостола на Свободата Васил Левски. За целта ще бъде разкрита набирателна дарителска сметка. Засега помещението стои под ключ, липсва дори табелка с указателен надпис за любопитните туристи.