Уникалната нумизматична изложба може да бъде разгледана в I-ва изложбена зала на историческия музей в града. Тя ще остане там до май 2017 г.
"Монетите на скитските царе" е най-значимата научна колекция в света. Тя е собственост на Нумизматичния музей в Русе и включва около 500 екземпляра на монетни типове и номинали, сечени от скитските царе в Добруджа.
Кои са били скитските царе, владели древна Добруджа, на какви божества са се кланяли, защо гръцките градове са им плащали данък? Отговорите на тези въпроси се крият в изключително ценната нумизматична колекция.
Тя е формирана в продължение на много години от братя Бобокови, основатели на Нумизматичен музей – Русе и собственици на компаниите "Приста Ойл" и "Монбат". Монетите са идентифицирани и регистрирани съгласно действащото законодателство.
Изложбата е експонирана в нов тип витрини, конструирани специално за целта от Нумизматичен музей – Русе. Специфичната витрина се състои от касета за разполагане на монетите, компютър, монитор, лупа и постамент. Мобилна е, лесно сглобяема и преносима.
Устройствата дават възможност на посетителя да види като на живо и през лупа всяка монета. Отделно тя може да бъде видяна на монитора, увеличена няколко пъти и снабдена с всички необходими данни: описание на изображенията, размери, тегло.
Известни са имената на следните скитски царе, властвали в Добруджа, разясняват историците: Атей, Канит, Тануза, Елис, Харасп, Акроза и Сариак. От тях само Атей, съвременник на македонския цар Филип II (359-336), е коментиран в съчиненията на древните автори.
За шестимата скитски владетели - Канит, Тануза, Елис, Харасп, Акроза и Сариак, управлявали в Добруджа през елинистическата епоха, не се знае почти нищо.
Изложбата ще може да бъде видяна в РИМ - Плевен до май 2017 г.