Епичното сражение на европейските народи срещу султан Мурад Втори II ще бъде пресъздадено на 12 ноември от 15,30 часа в парка на кв. „Аспарухово“.
Автор: Светлана Николова
Възстановчици от цялата страна и от чужбина вече се събират във Варна. Утре морската ни столица ще се превърне в арена на една от най-славните битки от обединена Европа срещу османските нашественици.
Тази година се навършват 572 г. от епичното сражение на кръстоносните войски, предвождани от полско-унгарския крал Владислав III Ягело (Варненчик), с армията на султан Мурад Втори II.
Организатор на пресъздаването на битката е сдружение „Чигот“, които канят всички родолюбиви българи да съпреживеят на живо „Последната битка на краля”.
Събитието се реализира с подкрепата на Община Варна, Фонд „Култура“ и е с любезното съдействие на Областна администрация-Варна и Община Варна-Район Аспарухово.
Възстановката ще се проведе на 12 ноември от 15,30 часа в парка на кв. „Аспарухово“. Входът е свободен.
Сдружение "Чигот" връща няколко години поред зрителите в далечното Средновековие, когато 20-годишният полско-унгарски крал намира гибелта си в трагичната битка.
10 ноември, 1444 г. слага точка на последния кръстоносен поход и на стремежите на народите от Европа да спрат османските завоеватели. Тогава, въпреки че неприятелят дава два пъти повече жертви, на бойното поле намира гибелта си половината от кралската армия - около 10 000 войници.
След тази решаваща битка Югоизточна Европа попада за векове под османска власт. В битката участва като държава единствено Ватикана, но много народи имат свои представители – българи, унгарци, поляци, чехи, словаци, власи (дн. румънци), рутени (староруси), хървати, саксонци, литовци.
Сдружение Чигот се занимава с възстановки от 2004 г.
За това време членовете му са проучили и реконструирали десетки костюми, брони и въоръжение от различни периоди, но основната им цел е пресъздаване и популяризиране на българската средновековна история. Когато не са заети с участие в средновековни фестивали, те се занимават с изучаване на различни аспекти от живота на средновековните българи и се опитват да ги пресъздадат по възможно най-автентичен начин. Това включва средновековна фехтовка, военно дело, разнообразни занаяти, кулинария и обичаи.