РИМ-Велико Търново, е един от най-големите музеи в България. Неговите филиали се намират в град Велико Търново, в близките села Арбанаси, Никюп, махала Гърците, както и в град Килифарево
Автор: Силвия Горанова
Историческият музей във Велико Търново е един от най-големите в България и със сигурност един от най-старите. Основан е през далечната 1871 г.Археологическият музей се намира западно от площад “Съединение” във Велико Търново и представя хилядолетната история и култура на региона чрез артефакти, експонирани в хронологичен ред.
Архитектурно-музейният резерват „Царевец”, разположен на едноименния хълм, е един от най-значимите средновековни паметници на културата не само във Велико Търново, но и в цялата страна. Хълмът е обитаван още от III хилядолетие преди Христа, а първата крепостна стена около него датира от V – VI в. н.е.
Царевец
Столичният комплекс е разположен върху хълмовете Царевец, Трапезица, Момина крепост и Света гора. Естествената непристъпност определя разполагането именно там на дворцовия и патриаршеския комплекс. Днес напълно възстановена е патриаршеската църква с кулата-камбанария.
Трапезица
Храм „Св. Димитър” е разположен в източното подножие на хълма Трапезица. Историята му е свързвана с обявяването на въстанието на Асен и Петър (1185 г.), което води до възстановяване на българската държава. В този храм са коронясани царете Петър (царувал 1185 - 1197 г.), Асен (1186 г. - 1196 г.) и Калоян (1197 г.-1207 г.).
Храм "Св. Димитър"
Храм „Св. Петър и Павел” се намира в подножието на северния склон на хълма Царевец. Построен е в периода на царуването на цар Калоян (1197 -1207 г.). След 1393 г. заедно с оформилия се около него манастирски комплекс изпълнява функцията на патриаршеска резиденция.
Интерес за посетителите представляват и късносредновековните църкви „Св. Георги” във Велико Търново и „Рождество Христово”, „Св. Архангели Михаил и Гавраил”, „Св. Димитър”, „Св. Георги” и „Св. Атанасий” в село Арбанаси.
За живота през Възраждането (XVIII – XIX в.) гостите на Велико Търново могат да научат повече, като посетят къщата музей „Филип Тотю” и етнографския комплекс „Осенарска река” в махала Гърците, на 40 километра южно от Велико Търново. В комплекса могат да бъдат видени типичната за тази част от Балкана жилищна постройка, действаща тепавица и воденица.
Чорбаджийската къща в Арбанаси
Друга възможност е посещение на музеите в Арбанаси „Костанцалиева къща” и „Хаджи Илиева къща” на 6 км от Велико Търново, или Историческия музей в град Килифарево, на 11 километра южно от Велико Търново.
Археологическият резерват „Никополис ад Иструм” се намира на 20 километра северно от Велико Търново и обхваща останките от едноименния римски и ранновизантийски град, построен от император Траян (98 г. – 117 г. н.е.) в чест на римската победа над даките в началото на II в. н.е.
Археологическият резерват „Никополис ад Иструм”
Най-точна информация за всеки от тях може да се получи от екскурзоводското бюро, разположено на площад „Цар Асен I” № 7. От тази изходна точка забележителностите във Велико Търново са на не повече от 10 минути пеша, а тези извън града – на не повече от 30 минути с автомобил.