Забраниха и риболова във водоемите, обитавани от диви птици не само край Пловдив, но и край Пазарджик и Ямбол, където са открити нови огнища на опасната зараза
На този етап няма регистрирани хора с птичи грип в Пловдивска област. Това съобщи директорът на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) Ваня Танчева-Манчева, цитирана от БТА.
Всички джипита в населените места с констатиран птичи грип обаче са предупредени да издирят и проведат 10-дневно наблюдение на лицата, които са били в директен контакт със заразени птици.
Директорът на регионалната служба на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) д-р Камен Янков обясни, че продължава умъртвяването по хуманен начин на заразените с птичи грип птици. 90 000 патици и още близо 110 000 кокошки-носачки са умъртвени до момента.
Полицията и ДАНС контролират спазването на пропускателния режим за всички автомобили в 3-километровата зона на огнищата на инфлуенца.
Достъпът на екарисажни коли в предпазната зона е забранен, за да се избегне евентуалното разнасяне на вируса.
Междувременно стана ясно, че със Заповед на министъра на земеделието и храните Десислава Танева е въведена забрана за достъп на външни лица, както и любителския риболов във водоемите и местата, обитавани от диви мигриращи птици. Превантивните мерки са заради повишеното разпространение на Инфлуенца по птиците (птичи грип) в страната. В Пловдивска област тази забрана важи за язовир Пясъчник.
В Пловдивско са известни 10 огнища в стопанства за патици в Белозем, Момино село, Раковски, Скутаре, Пъдарско, Маноле, Манолско Конаре, Старо Железаре, Ръжево Конаре и в Първомай, като се проверяват и други ферми в областта.
Преди дни бе установено ново огнище на заболяването Инфлуенца по птиците (птичи грип) в страната в Област Ямбол, където са намерени мъртви две чапли.
Огнище на птичи грип е открито и доказано с лабораторни проби и в Пазарджишка област, където са намерени са две мъртви сови.
Снимка: Медиапул
Другите места с птичи грип в България са в областите: Видин (четири огнища при домашни птици), Враца (едно огнище при зеленоглави патици мюлари във ферма), София-област (едно огнище при домашни птици) и Монтана (едно огнище при домашни птици).
Това бе потвърдено на заседание на Националния оперативен щаб за контрол и ликвидиране на заболяването Инфлуенца по птиците в Българската агенция по безопасност на храните. В Щаба участват представители на Министерство на земеделието и храните, Министерство на здравеопазването, Министерство на вътрешните работи и Държавната агенция за национална сигурност.