Авторът на "Залавянето на Васил Левски" е роден на 11 януари 1892 г. в Казанлък, но животът му е свързан повече със Стара Загора. Той ще остане и в историята на Велико Търново
Автор: Светлана Николова
Три български града имат повод да се гордеят в днешния ден. На 11 януари 1892 г. в Казанлък е роден големият български художник Никола Кожухаров. Животът му обаче е свързан и със Стара загора, където семейството му се мести да живее, малко след раждането му. Той ще остане завинаги в историята и на Великотърновския университет като един от най-успешните завеждащи на катедра "Рисуване".
"Залавянето на Васил Левски"
Автор е на композиции на исторически, военни, битови теми. Работи като сценограф, както и в областта на живописта. Участва в изографисването на няколко църкви.
Негово дело е паметникът във Видин, издигнат в памет на офицерите и войниците от Трети бдински пехотен полк, загинали във войните за национално обединение.
Градска легенда гласи, че Никола Кожухаров изработил от глина композицията, която представлявала войници под победното знаме. Нарекъл я „Победен марш”.
По проект на Никола Кожухаров е изработен и паметникът на Гюро Михайлов в Плодив, открит на 29 ноември 1938 г.
Сред най-популярните му картини са "Залавянето на Васил Левски", "Бяло море срещу остров Тасос", "Иван Вазов", "Кукери", "Калоян приема папските пратеници" и др.
За изключителните му заслуги към българската култура през 1962 г. е удостоен с орден “Кирил и Методий” I-ва степен. От 1962 до 1967 г. Никола Кожухаров завежда катедра “Рисуване“ към Великотърновския университет.
"Боят при Стара Загора"
За периода 1928 – 1969 г. стенописва 27 църкви в страната. През 1959 год. създава част от стенописите на катедралната църква “Св. Димитър“ в Стара Загора.
Творчеството на Кожухаров е показвано на множество международни изложби в Берлин, Париж, Рим, Виена, Стокхолм, Прага, Фиуме, Ню Йорк и т.н.
Умира на 1 юни 1971 г. в София.
Негови произведения се намират в Президентството на Република България, Министерския съвет, Министерството на образованието, Министерството на външните работи, Военно-историческия музей, НХГ, СГХГ, галериите в страната, както и в редица частни колекци в България и чужбина.