По изпитана рецепта, така, както повелява българската традиция
Автор: Силвия Горанова
Българската традиция повелява на днешния ден жената в къщата да забърка содена питка за здраве. Изборът не е случаен. На Антоновден не е прието да се работи, за да не дойдат болестите, поради тази причина и трудът около приготвянето на обредния хляб е опростен.
Характерно за содената питка е, че тя не се меси, само се смесват съставките й и накрая тестото леко се дооформя с ръце, за да се получи топка.
Вариациите за приготвяне на содена питка са много. С кисело мляко и сода за хляб, с яйца, със сирене, намазана с петмез, мед, със жълтък... Рецептата, която ви предлагаме е за обреден хляб, който, освен на Антоновден, можете да приготвите и за Коледа, когато се пости. Ето я и рецептата:
Продукти:
Две чаени чаши и половина брашно,
малко повече от една чаена чаша газирана вода
1 чаена лъжичка сол,
1 чаена лъжичка мед,
1 чаена лъжичка хлебна сода
микс от семена – маково, ленено, сусам, по избор и по вкус, но не повече от 4-5 супени лъжици
Начин на приготвяне:
Брашното се пресява (това е първото най-важно условие за приготвяне на пухкав хляб) заедно със солта и содата. Прибавят се семената. Медът се разбърква в газираната вода, след което се излива в брашното. Разбърква се с дървена лъжица, докато съставките се омесят добре.
Тестото се дооформя с ръце, но не се меси. Прави се топка, която се поставя в тавичка, върху хартия за печене. Може да се надупчи с вилица, но мое и с нощ да се направят разрези във формата на кръст.
Питката леко се поръсва с брашно и се слага да се пече първо на по-силна фурна, а след десетина минути – на по-слаба. Вади се от фурната, когато кората й отгоре добие златист цвят и стане твърда и хрупкава.
Щом се извади от фурната, бързо се напръсква съвсем леко с вода и се завива с чиста памучна кърпа.