Служебният министър пое ангажимент, че ще работи за промяна в правилата, които създават изкуствено напрежение в сектора
Автор: Десант
Земеделският министър Христо Бозуков е готов да преразгледа спорната наредба, която изведе животновъдите на протест. Това стана ясно при кратката му среща с недоволните овцевъди, събрани пред министерството.
Пред журналисти той каза, че основания за протеста има и че той ще работи за промяна в правилата, които създават изкуствено напрежение в сектора, предаде Българското национално радио.
Фермерите излязоха на протест пред Министерството на земеделието с искане за равнопоставеност при разпределение на субсидиите. Браншови организации на животновъди очакват техни колеги от цялата страна да изкажат недоволството си от нормативни промени, които задълбочават кризата в сектора.
Спорната наредба номер три изисква от овцевъдите, които произвеждат мляко, да докажат с документи, че са предали определено количество мляко, за да имат право на субсидия. Това изискване обаче не се отнася за фермерите, които отглеждат месодайни и автохтонни породи.
Над триста хиляди овце годишно получават субсидия. 120 хиляди са тези, които ще получават подпомагане, без да доказват нищо. Това, според Националната асоциация на овцевъдите, е несправедливо. И те настояват всички животновъди да доказват с документи производството си, за да няма дискриминация.
Другото искане на протестиращите е да не се ограничават регионите, в които фермерите имат право сами да продават своята продукция. По досега действащата наредба, фермер от Кърджали например няма право да продава мляко и сирене в София.
„Говорим за 300 000 овце. Нека не забравяме, че овцете в България са 1 350 000“. Това каза пред БНР бившият председател на Националната овцевъдна асоциация Бисер Чилингиров по повод обявения протест пред Министерството на земеделието. 84 лева е субсидията, която получават овцевъдите, доказали добив от 70 литра мляко, уточни той.
Преди 6 месеца всички браншови организации са подкрепили наредбата, защото тя има за цел да изключи от субсидиране тези, които работят в сивия сектор, обясни той. Сивият дял в сектора, според Чилингиров, е над 30%.