В момента каменният символ се намира в двора на столичния храм "Преображение Господне"
Автор: Десант
Общинската комисия по опазване на околната среда отложи за следващо заседание казуса за преместването на каменния оброчен кръст в местността "Кръста" в кв. Лозенец, където първоначално е бил поставен, съобщава topnovini.bg. Причината за отлагането е неизяснената собственост на този стар символ на София, както и неяснотата за статута му на паметник на културата.
Кметът на Лозенец Любомир Дреков предлага на столичните общинари да одобрят оброчният кръст да бъде преместен в триъгълника между бул. Черни връх, бул. Джеймс Баучър и ул. Златен рог, в непосредствена близост до новия храм "Св. вмч. Мина". Така по думите му, символът ще бъде спасен от поругаване. Дреков има предвид кражбата на светинята през 2011 г., когато е бил до сградата на "Кинтекс".
Успоредно с процедурата по поставянето й на новото място, ще се движи и процедурата по обявяване на оброчния символ за паметник на културата.
В момента каменният символ се намира в двора на храм "Преображение Господне".
В сайта на Светия синод за него пише, че се е намирал на най-високото място в Лозенец, до пътя за Драгалевци, и се виждал отдалече. "Счита се, че каменният кръст е първият за София и първият за България мемориален паметник, издигнат в знак на признателност към руските освободители.
Неговото преместване на три пъти в североизточна посока и един път на запад било с цел да бъде запазен от увреждания. До началото на 2005 г. Кръстът е без статут на паметник на културата, а историята му е обезличена и забравена. През месец март същата година Националният съвет за опазване на паметниците на културата (НСОПК) към Министерството на културата решава той да бъде деклариран като исторически паметник на културата с титул „Оброчен кръст”, местност Кръста, кв. „Лозенец”, София с предварителна категория „Местно значение”.