Заради нелепи разминавания на новините с истината доверието в медиите непрекъснато спада
Автор: Диана Славчева
Помните го този стар виц, нали – попитали Радио Ереван: „Вярно ли е, че България е изнесла за Япония 500 компютъра?". Радиото отговорило: „Има нещо вярно, само че не са били 500, а 500 хиляди, и не са били компютри, а компоти, и не са били за Япония, а за Германия, и не са били изнесени, а са били върнати".
И днес българската журналистика масово спазва принципа „има нещо вярно“. И понякога дори не се стига до признанието, че не е баш тъй.
То и никой не се заема да търси как е. Ами грабва „новината“ и копи-пействайки я в своята медия й дава крила да обикаля безгрижно информационното пространство, кацайки като медоносна (разбирай медиеносна) пчеличка от цвят на цвят (т.е. от сайт на сайт, от вестник на вестник, от емисия на емисия и т.н.).
Някои се опитват да изкарат преиначените и непроверени докрай повърхностни информации като част от „хибридна война“. Грънци!
Всичко се корени в неистовото желание на новинарите да бъдат оригинални и да „родят“ сензация. Какво тук значи някаква си истина! Важното е заглавието да звучи вълнуващо, да трогва читателите/зрителите и те да говорят за него колкото може повече, да го лайкват във „Фейсбук“ и да се тиражира до безкрайност.
„Фотоапарат на Вапцаров бе дарен на казанлъшкия Музей на фотографията“ – разтръби във вторник, 7 февруари, националният новинарски портал „Гласът на България“. И се зачитам: „Прецизен за времето си фотоапарат, немско производство, постъпи като дарение в казанлъшкия Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства. Машинката е била притежание на известния български поет Никола Вапцаров и бе дарена на музейната сбирка от небезизвестния казанлъшки краевед и изследовател на историята Димитър Делийски.
Кога и как апаратът е попаднал в ръцете на казанлъшкия исторически детектив – това е дълга история. Но очевидно това е същата „малка фотокамера“, с която Никола се сдобива още като курсант във Военно-морското училище и за която разказва в спомените си неговият другар от младежките години – художникът Стоян Сотиров“.
Брей, викам си, дай да видим Димитър Делийски, който често пише в „Десант“, откъде се е сдобил с тази ценна вещ! И му звъннах на човека, па наивно го питам и разпитвам за фотоапарата на Вапцаров.
Е, оказа се, че то не било компютри...
Истината е следната: Димитър Делийски наистина направил дарение на музея фотоапарат. Но не немски, ами... руски. И не бил на Вапцаров, а някакъв руснак го подарил на дядо му!
С името на поета обаче е свързано едно друго дарение на известния казанлъшки краевед. Той подарил на музея две снимки на Никола Вапцаров, които имал в наследство от тъста си – съученика на автора на „Моторни песни“ Иван Павлов! За тях обаче няма и ред в цитираната публикация.
Нищо чудно, че проучванията на обществените нагласи вече хронично сочат, че доверието в българските медии непрекъснато спада. И напълно възможно е в някой недобър за българската демокрация ден съвсем да се изгуби.
Дано колегите от гилдията успеят преди това да разберат, че все пак компютрите не са компоти!
До авторката на текста Диана Славчева. Колежке, поздравления за великата Ви публикация! Но трябва да знаете, че от разстояние, по телефона трудно се прави обективна журналистика. За съжаление, Митко Делийски вече е с 5 инсулта и не е някогашния човек и автор. Предавам Ви думите на директора на Музея на фотографията в Казанлък - Стефан Папукчиев: "Глупости. Делийски е изперкал. Апаратът е немски. Вярно, че е останал в тъста на Делийски. Ама той и още двама казанлъчани са служили заедно с Вапцаров на "Смели". Дори на едната от снимките, правени с апарата през 1928 година са тъстът и Вапцаров. Преди 2 години Делийски дари апарата на нас. Онзи ден се изненада, че е при нас. Мислил си е, че го е дарил на Бойка Вапцарова." От музея на Вапцаров също знаят за този фотоапарат... Ако не вярвате на мен и на моя новинарски портал "Гласът на България", позвънете на Стефан Папукчиев. Не очаквам извинения, но очаквам опровержение на невярната Ви публикация, според елементарната журналистическа етика. Поздрави, Петър Марчев!
1
пенсионер
08.02.2017 17:14:50
1
0
Не винаги две полуистини правят една истина, в повечето случай прикриват една лъжа. Има фотоапарат,има снимки на Вапцаров, има дарител - всичко това е истина. Има журналист,има статия, има хонорар, има патриотична сензация. И това е истина. На кой му пука за ЛЪЖАТА? - Жална ти майка, Българио!