Античната крепост Залдапа край село Абрит в община Крушари вече е с нов статут. С решение на Министерството на културата тя е обявена за групова археологическа недвижима културна ценност с национално значение.
На територията на Добричка област има само още два археологически обекта с такъв статут - Калиакра и Дуранкулак.
По-високият статут на крепостта ще даде възможност за нея да се търси финансиране по повече програми. Все още обаче не е ясно кой ще я стопанисва и съответно ще кандидатства с проекти. Възможно е това да бъде държавата в лицето на Областна управа или на Министерството на културата, а също и община Крушари.
Проучването на Залдапа започва през 2014 г. Дотогава най-големият римски и ранновизантийски град във вътрешността на Добруджа и Североизточна България не е бил разкопаван.
След началото на разкопките археолозите откриха там раннохристиянска епископска базилика, каквато не е разкопавана в България от 30 десетилетия, фрагмент от колона от червен мрамор с бели ивици, плоча с гръцки надпис, много мраморни детайли, четири мраморни скулптури на гълъби, кръстове, култови предмети, 2 търговски пломби, керамика и много други артефакти.
Името Залдапа означава „жълта вода”. Крепостта е разположена върху площ от 25 хектара, а общата градска агломерация е над 40 ха.
Историята на укрепения град се свързва с бунта на император Виталиан от началото на VІ век, като той е отбелязан в писмените извори от втората половина на същото столетие и като епископска резиденция.