Освен тази нестандартна окраска, се срещат сортове с бели, зелени и дори на ивици плодове
Автор: Дина Харизанова
Напоследък в плод-зеленчуковите щандове повсеместно се намират необичайните и дори отблъскващите за свикналия с яркочервените резени в шопската салата български взор черни домати. В някои азиатски страни те са известни и като „тигрови домати”.
В интерес на истината странните създания не са рожба на генна мутация и дори са изключително здравословни. Консумацията им се препоръчва като средство за борба със стареенето – твърди се, че притежават могъщи антиоксидантни свойства.
Преди няколко години в италианския вестник „Република” бе публикувано съобщение, че първите два сорта черни домати – „Sun black” („Черно слънце”) и „Tomantho” са сътворени в университетските лаборатории на „Св. Анна” в Пиза и са патентовани в Службата за патенти на ЕС. Пигментът, който съдържат техните молекули, може да се открие и в тъмночервеното грозде.
Те съдържат и голямо количество фруктоза, което им придава значително по-сладък вкус, отколкото на обикновените червени домати.
Съществува информация, че действат и като виагра – поне гигантските костенурки, обитаващи Галапагоските острови, след консумацията им започвали да се съешават доста по-често. Дали това е легенда, или не, не можем да твърдим убедено.
Освен това, за черните домати се твърди, че укрепват имунитета, премахват отоците, подобряват зрението, улесняват храносмилането, способстват отслабването и засилват апетита.
Черният оттенък им придават специални пигментни вещества, които покрай всичко останало отговарят и за регенерацията на тъканите и потискат злокачествената активност. В черните домати се съдържа огромно количество витамини, като в сорта „Кумато“, концентрацията на витамин С превъзхожда в пъти всички известни видове домати.
В интерес на истината, освен червени, от години се отглеждат и розови, жълти, оранжеви и дори бели доматени сортове.
В последно време по света все по-голяма популярност завоюват и така наречените зеленоплодни домати. Те изглеждат зелени, досущ като тези, които слагаме в туршиите, обаче на практика са напълно узрели. Необичайната им багра идва от там, че съдържат голямо количество хлорофил.
А може да не вярвате, но има и домати на ивици. Най-често от тях се срещат такива оригинални сортове, съчетаващи червени и жълти райета.