По времето, когато цялата страна се готвеше за звездния подвиг на първия български космонавт, имах щастието да посетя и Централната лаборатория по лиофилизация и криобиология към Института по месопромишленост в София и да се срещна с нейния ръководител ст. н. с. Цветан Цветков, к.т.н. - създателят на българската космическа храна. От него научих за подготвяните в лабораторията природни дарове от българската земя за аеронавтите и историята на една дегустация в Звездното градче.
„На 2 януари 1979 г. започна подготовката на специфични български храни за космонавтите, които по време на съвместния полет да запазят своите биологични свойства и хранителна стойност. В подготовката участва и ръководената от ст.н.с. д-р Митана Маркова Секция по хигиена на храненето при Института по хранене на Медицинската академия.
Като основен метод за приготвяне на включените в набора храни се използва методът на сублимационното сушене, притежаващ съществени преимущества пред всички други известни способи за консервиране на храни. При него бе осигурена крайна влажност до 8 %, което позволява консумирането им в този вид или след добавка на вода.
В продуктовия набор бяха включени: овче сирене, кашкавал от овче мляко, праскови, кайсии и ягоди. Имаше още и два вида конфитюр – от ягоди и малини, лютеница в малки консервни кутии и шоколад на малки блокчета, така че да има възможност да се изконсумират наведнъж“ – поясни тогава Цветан Цветков.
После разказа, че месец преди разговора ни нашите учени посетили Звездното градче и представили на космонавтите там приготвения от тях продуктов набор в окончателно готов вид. „Вашата космическа храна ме върна отново към онова време, когато имах възможност да вкуся натуралните български продукти. Тя ще приближи космонавтите до земните условия на живот“ - отбелязъл тогава руският космонавт Георги Береговой.
„На тази среща – продължи Цветков – бе обсъдено участието на нашата страна в редовната доставка на български специализирани хранителни продукти за космическите полети, и то за по-продължителните от тях“.
Любопитни подробности:
* България е третата държава, след САЩ и Русия, регистрирана в ООН, която е изпратила храни в Космоса.
* В процеса не се използват ароматизатори, оцветители или консерванти.
* На лиофилизация могат да се подложат само свежи продукти. Например съхраняването на ягоди преди обработка не трябва да превишава 8 часа от момента на брането им.
* За разработките на лиофилизирани продукти колективът на акад. Цветан Цветков има два патента.