Граждански организации са притеснени, че Столична община не обръща внимание на становището на представители на Европейската комисия по повод вредата от подмяната с асфалт на пътните настилки
Автор: Десант
На 1 юни ще започне реконструкцията на бул. "Княз Александър Дондуков" в София.
В тази връзка Столична община организира общественото обсъждане на проекта на 28 април 2017 г. петък, от 17,30 ч.
От Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт припомнят, че това стана благодарение на действията на различни граждани и граждански организации, които се обявиха категорично, че ремонтът е крайно належащ, но е необходимо преразглеждане на реконструкцията на един от последните булеварди с автентичен изглед в София.
Изтъкват се редица проблеми в процедурата, които за съжаление не са отстранени и към момента:
Така например не е представена пълната документация, включително обяснителна записка за ремонта, както и цената на всеки един от предлаганите варианти, включително с дългосрочната му поддръжка.
Представените на интернет страницата на Столична община материали са непълни и не представляват варианти на един и същ проект, тъй като са с различна степен на детайл като най-цялостно е показан т.нар. „смесен вариант”. Гражданите обаче обръщат внимание, че и към момента половината от булеварда между моста Чавдар и бул. В. Левски е асфалтиран, което означава, че се предвижда асфалтиране на над 70% от улицата. Друг проблем е, че във вариантите изцяло с асфалт и паваж не е показана предвидената според ОУП велоалея, което навежда на мисълта, че общината предпоставя избора на вариант на реконструкцията.
Гражданите цитират отговор по достъп до обществена информация от Евгени Крусев зам.-кмет по транспорта за анкетното проучване за реконструкцията на бул. Дондуков, а именно че: "Проведената анкета за реконструкцията на бул. Дондуков не е социологическо проучване, към което са съпоставими изискванията за представителност, стохастична извадка, както и не се събират данни за пол, възраст и т.н."
Въпросът в такъв случай е защо тогава администрацията на Столична община твърди, че "хората гласували за премахване на паветата" от емблематичния булевард след като проучването е непредставително?
В крайна сметка не стана ясна сумата за ремонта на булеварда като според спечелената от "Трейс" процедура през 2014 г. по ЗОП тя ще бъде 7 291 081 лв., според твърдение на зам.-кмета по транспорт от края на 2016 г. 9 700 000 лв., според материал от януари 2017 г. 8 291 092 лв., а според изказване в медиите на инж. Васил Начевски е 5 600 000 лв.
Любопитни подробности има и в очакваната реконструкция на релсовия път, като там технологията също не е изяснена.
Не на последно място граждани сигнализираха, че в проекта е предвидено изключително ценните гранитни бордюри (струващи 30 лв. на линеен метър) на булеварда да бъдат заменени с бетонови (струващи 5-10 лв. на линеен метър.
От организациите са притеснени, че Столична община не обръща внимание на становището на представители на Европейската комисия по повод вредата от подмяната с асфалт на пътните настилки в София. Позицията на ЕК е против запечатването на почвите: „Ние просто не бива да покриваме с асфалт нашите шансове за едно устойчиво развито бъдеще.“ . Ние разпространихме тази информация, предоставихме я на СО, но от това няма ефект.
Гражданите настояват, че със спестените средства от този проект биха могли да се финансират други проекти, които са от изключителна важност за всички граждани на столицата, като например за отчуждаване на частни терени в Южния парк, Борисовата градина, реконструкция на вътрешнокварталнли улици и др.