Често наричат Елисавета Георигева съвременната Райна Княгиня
Автор: Дина Харизанова
На тържествата по повод честването на паметта на св. цар Борис Покръстител в „Двора на Кирилицата” тази година една учителка от Панагюрище подари везано знаме на създателя на този храм на буквите Карен Алексанян.
Пряпорецът е ръчно изработен от панагюрченката Елисавета Георгиева, често наричана съвременната Райна Княгиня. Разветият в Плиска байряк е 21-я, който излиза изпод сръчните й ръце.
“Изработвам знамена и ги подарявам на места, свързани с величието на България и различни исторически обекти. Първото знаме е подарено от мен в Петрич на 19 април 2005 г.“, разказва тя пред медиите.
Елисавета Георигева край гроба на кан Кубрат в Малая Пересчепина
По думите й, за ръкоделстването на уникалния дар за „Двора на кирилицата“ е посветила общо 393 часа от времето си.
Байракът е зареден със силна символика – лице срещу лице стоят орелът на Аспарух и лъвът, символ на българският дух. В средата е розетата от Плиска. Конските опашки над нея напомнят за приемствеността.
«Да бъде България!» е надписът върху знамето, който е като пожелание и завет към всички българи, обяснява Елисавета Георгиева, която е извезала и кръст, символизиращ вярата, че родината ни ще пребъде.
Тя сънува преди 4 години модела на посветеното на кан Аспарух знаме. Признава, че някои от детайлите постепенно са изчезнали от спомена за съня, но не и текстът на надписа: „Да бъде България!“.