Доброволци от Националния съюз „Единение” и Клуб „Чакър Воевода” от Самоков ще пресъздадат клетвата на Общото събрание в местността Оборище. Това е само една от инициативите на Националния исторически музей на 20 май
Автор: Силвия Горанова
Националният исторически музей (НИМ) ще се включи в 13-ото издание на Европейската „Нощ на музеите“ с богата програма на 20 май. От 9,30 до 24,00 часа посетителите ще могат да разгледат постоянната експозиция на НИМ, както и нови експонати, посветени на 180-годишнината от рождението на Васил Левски.
Сред тях са литографията на Георги Данчов-Зографина - най-точният портрет на Апостола и картината „Левски по пътя на безсмъртието” на Лазар Йорданов.
Интерес представлява и новата експозиция, посветена на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, включваща едни от най-ценните славянски ръкописи и икони с изображения на светите братя, които се съхраняват в НИМ.
Изложбата „Скрито – покрито. Бельото на българката в началото на ХХ век” пък показва историята на бельото в Европа и навлизането му в България.
Посетителите могат също така да разгледат изложбата „Вотиви”. Експозицията представя 552 вотива (оброчни фигурки), от които 116 са от колекцията на Националния исторически музей; останалите са от Националния етнографски музей и от още 11 музея от страната.
От 14,00 до 15,00 часа в двора на НИМ ще се проведе възстановка на събитията от Априлското въстание (1876 г.). Доброволци от Националния съюз „Единение” и Клуб „Чакър Воевода” от Самоков ще пресъздадат клетвата на Общото събрание в местността Оборище, нападението на конака в Копривщица, написването на кървавото писмо и как Райна Княгиня (актрисата Анастасия Левордашка) развява знамето на въстанието.
По време на възстановката ще гръмне черешово топче, участниците ще носят оригинални оръжия и копия на костюми от ХIХ век. С автентични носии на повече от век танцовият състав към читалище „Пробуда-1927” от с. Миланово, Софийско, ще участва в концертната програма, заедно с певческа група от град Бухово.
От 17,00 до 20,00 часа децата ще могат да се забавляват в ателиетата на Детския музейно-образователен център – да работят на грънчарско колело, да научат повече за историята на българската писменост и да се опитат да пишат с пера. (Цена на занимание в ателие – 7 лв.)
От 19,00 часа е организиран концерт на Камерен хор “Средец”, посветен на Международния ден на музеите и на празника на българската просвета и култура и на славянската писменост - художествен ръководител проф. Александър Куюмджиев.
Хорът ще изпълни разнообразна програма, която включва изпълнение на химна на българската просвета - "Върви, народе възродени" (по стихове на Ст. Михайловски, музика – П. Пипков), и още една песен, посветена на Светите братя Кирил и Методий по музика и текст на Добри Войников, както и „Хубава си, моя горо” (текст Л. Каравелов), стара източноправославна музика (Прокимен “Гласом моим”, „Алилуя”, „Стихира за велики вторник”), песнопения из „Литургия на Св. Йоан Златоуст“ от Добри Христов, и песни от Драгия Тумангелов, Георги Спасов и Петър Льондев.
Камерен хор „Средец”, с художествен ръководител проф. Александър Куюмджиев и хормайстор Елиана Захариева, е основан през 1973 г. като общински хор към район „Оборище” на Столичната община. Приемник е на съществувалия от 1938 до 1947 г. Камерен хор на общинските служители „Средец” – един от най-високо оценяваните от Любомир Пипков и Иван Камбуров смесени камерни хорове у нас. Хорът е концертирал многократно в повечето европейски страни и Китай.
Националният исторически музей ще гостува с изложбата „Крехка толерантност” на „Дома на Европа“ в София, в сградата на ул. ”Г. С. Раковски” №124. От там ще бъдат осигурени два микробуса за Нощта на музеите до НИМ.
През Нощта на музеите ще могат да бъдат закупувани с 50% намаление всички издания на НИМ – от щанда на музея, се казва в съобщение до медиите от директора на музея проф. Божидар Димитров.