Деца от Хамбургската енория интерпретираха в рисунки темата за Божието царство, най-красивите творби ще влязат в църковен календар за следващата година
Автор: Десант
С тържествена света Литургия, възглавена от Негово зисокопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний и Негово преосвещенство Мелнишки епископ Герасим – главен секретар на Св. синод на БПЦ-БП, Българската православна община в Хамбург отбеляза през изминалата събота 10 години от основаването си, съобщиха от патриаршията.
След Евхаристията митрополит Антоний поздрави енорията в Хамбург и изрази радостта си, че е успяла да устои на трудностите през годините, свързани най-вече с намиране на помещения за богослужения, и от основаването си досега не спира да прави възможно отслужването на божествената света Литургия всяка неделя. Владиката наблегна на това, че Църквата е не просто „сграда от камъни, а здание от човешки души” и окуражи енориашите в Хамбург да продължават усилията си за сдобиването със собствен православен храм.
Митрополит Антоний и епископ Герасим оглавиха журито на тазгодишния конкурс за детска рисунка и имаха нелеката задача да изберат заедно с останалите членове на журито 13 от над 100 прекрасни творби, сътворени от деца от Хамбургската енория, но в мнозинството си - от редица български градове. Пред пъстрите стени с детските творби в преддверието на храма бяха обявени имената на децата, чиито рисунки ще влязат в календара за 2018 г.
Освен чудесните детски интерпретации на конкурсната тема за Божието царство, гостите на празника имаха възможността да видят и фотоизложбата на Милена Апостолова „Вяра“ със снимки, пресъздаващи мигове от църковния живот на общината в Хамбург.
Два дни по-рано, на самия храмов празник, посветен на светите равноапостолни братя Кирил и Методий, енорийският свещеник о. Кръстин Апостолов, придружен от църковния хор, отслужи празнична вечерня в рамките на Европейската седмица в гр. Хамбург, а броени седмици преди честването на юбилея общината посрещна първата си олтарна икона, изографисана с мозаечна техника от българската иконописка Теодора Йорданова, която в момента изработва още три икони в същия стил за преносимия иконостас в Хамбург.