За 20 години от създаването си морската община се нареди сред лидерите в културно-историческия туризъм у нас
Автор: Десант
„Община Приморско се нареди сред лидерите в културно-историческия туризъм и може да се похвали със своите забележителности, които развива, но също така опазва". Това се похвали на тържествена сесия на местния парламент кметът на морския град д-р Димитър Германов, който направи кратка ретроспекция на развитието на района през изминалите 20 години, откакто Приморско стана общински център.
Той даде пример с пясъчните дюни край приморския бряг, които са най-добре запазените дюнни комплекси по цялото българско Черноморие. Д-р Германов изтъкна още, че мегалитното скално светилище Бегликташ става все по-търсена дестинация. Силно нараства интересът и към скалния феномен Лъвска глава, резерватите Ропотамо и Аркутино.
"И тъй като туризмът е приоритетен отрасъл за община Приморско, тук е мястото да припомня реализираната мечта – Историческия музей, който отвори врати през 2015 г. Той привлича хора от страната и чужбина с богатата си сбирка от археологически находки и ценности, сред които златното съкровище от времето на Александър Македонски, намерено преди година от директора на музея Даниел Пантов" - специално подчерта кметът и обеща и занапред общинското ръководство да подкрепя археологическите проучвания на територията на общината.
А междувременно стана ясно, по случай празника на морския град и 20-годишнината от обявяването му за община в Историческия музей в Приморско ще гостува най-значимата научна колекция в света с монети на скитските царе, която ще бъде представена на 24 май от 11 часа и ще остане във витрините на институцията до края на летния сезон.
Експозицията е необикновена и пионерска не само за българското музейно дело. Тя ще е впечатляващо явление в научния живот на туристическата община и ще бъде достъпна за всички, които биха искали да научат повече за най-старата история на нашите земи.
Тя ще бъде показана в съвършено нов тип витрини, конструирани от Нумизматичен музей-Русе специално за излагане на монети. Съоръженията са новост за целия музеен свят и дават възможност на посетителя да види „на живо” всяка една монета. Но тя ще може да бъде разгледана и на монитор, увеличена няколко пъти и снабдена с всички необходими данни: описание на изображенията, размери, тегло.
На празника на града на 24 май ще бъде показано и златното съкровище от времето на Александър Македонски. Откритата в местността Силихляр край Приморско златна находка до този момент се съхраняваше в НАИМ при БАН, тъй като музеят не разполагаше с подходящо защитено помещение. В момента в тукашния музей се изгражда специален трезор, където ще се съхранява ценната находка.