Приходите, които се събират от фестивала в Хисаря, са за изграждане на паметник на едноименния националин герой
Автор: Десант
От две години Сдружение „Хайдути“ провежда в кв. Момина баня в Хисаря събор „Хайдут Генчо“, приходите от който се събират за изграждане на паметник на този национален герой.
Тази година събитието ще е от 30 юни до 2 юли. Трите дни ще са изпълнени с различни фолклорни танцови и певчески изпълнения от всички краища на България.
В паузите на музикалната програма ще се проведат конкурси за автентична българска носия – детска, женска, мъжка и хайдушка, които ще върнат присъстващите на форума във времената на българското Възраждане и красотата на българската народна дреха.
Днешните наследници на някогашните големи майстори ще демонстрират на живо уменията си и изяществото на запазените до наши дни занаяти. Участници с традиционни български музикални инструменти пък ще пренасят гостите на събора в славната възрожденска епоха - време на силен дух и патриотизъм.
Съборът носи името на защитника на местното население в освободителните борби в България – Хайдут Генчо. На него, във втория ден от фестивала е посветена възстановката, организирана от различни фолкорни клубове, която ще пресъздаде епични моменти от славната история на българското Освобождение. Специалното участие в живата картина ще вземат представители на школата на български бойни умения „Багатур“.
През съборните вечери в хисарския квартал ще се разказват легенди и приказки, нестинари ще направят публиката съпричастна с магията на танца върху жарава, а кукери ще гонят демоните и злото.
Гостите и участниците трябва да са облечени с народна носия. Тези, които няма такова облекло, ще могат да си наемат срещу 10 лв за трите дена.
Организатор на събитието: Сдружение „Хайдути“ е създадено преди 3 години от група родолюбиви мъже с интерес към българската история и фолклор. Към момента то има 83 членове от цялата страна, включително и жени.
Организацията се е посветила на събиране, съхранение и разпространение на българските традиции, бит и култура и издирване на извори за националното ни достойнство и самочувствие от епохата на Възраждането – в частност хайдушкото движение в България през ХVІІ-ХІХ в.
Сдружението изнася открити уроци по родолюбие в училища, читалища и музеи; участва в организирането на възстановки от героичното минало на българския народ и поддържа връзка с държавни и общестени институции и организации, които провеждат различни мероприятия с патриотичен характер в страната и чужбина.