Формацията първоначално е издържана от кредита, отпуснат от Военното министерство за сено на конете в армията
Автор: Диана Славчева
През 1936 г. бива основан Царски военен симфоничен оркестър. Концертите, които музикантите с пагони изнасят във Военния клуб в София, се превръщат в истински празници за любителите на класическата музика.
В столицата всъщност трупата имала малко изяви, а както свидетелства Павел Попов, още през май оркестърът тръгвал на турне и само за два месеца изнасял към 50-60 концерта.
Петър Христосков пък разказва за първия концерт: „В поканите изрично пише „облекло официално". Което значи жените да са с дълги рокли, мъжете с парадни униформи или фракове. Става точно седем и половина, вратата се заключва и концертът започва. Навън остават всички закъснели - генерали, големци. На следващия концерт всички бяха навреме. Научи ги Саша Попов, че това е храм на музиката".
Саша Попов е прочут от дете като талантлив цигулар. Но има дарба и на диригент, а е и неуморен организатор. Именно той е в основата на създаването на военната филхармония. В скоби ще споменем, че негова дъщеря е именитата оперна дива Валери Попова.
Саша Попов
Пак по спомени на Павел Попов, симфоничният оркестър първоначално е издържан от кредита, отпуснат от Военното министерство за сено на конете в армията. „Често се смеехме: пак изядохме сеното на конете. Академичният оркестър стана царски, но само по име", казва някогашният оркестрант.
В интерес на истината, в основата си това е съставът към Музикалната академия, сформиран през 1934 г. Субсидията му обаче е нищожна, и за да продължи да съществува под някаква форма, се създава Царският военен симфоничен оркестър.
Но и за него парите не са достатъчни, въпреки подкрепата и на двореца – все пак царица Йоана е била челистка и е предана поклонничка на музиката.
Няколкото предишни опита в миналото да се създаде симфоничен оркестър пропадат безславно заради липсата на финансова подкрепа.
Но ето какво отбелязва статия в бр. 307 на вестник „Искра“ от юни 1937 г.: „За щастие, постът военен министър биде поверен на една високо издигната личност, голям воин и поклонник на изкуството – генерал-майор Христо Луков. Той облече в реална форма назрелите вече идеи и откри нова светла страница за нашето полифонично творчество“.
Генерал Христо Луков
Подкрепата на ген. Луков за оркестъра е голяма. Не случайно по случай първата годишнина на военната филхармония критиката отбелязва: „Този внушителен състав, благодарение създадените от военния министър генерал-майор Христо Луков благоприятни условия за непрекъсната и системна работа и безспорната художествена вещина и неизчерпаема енергия на шеф-диригента проф. Саша Попов, се е издигнал за сравнително късо време до една завидна художествена висота и с всеки последващ концерт той се качва на по-горно стъпало...“.
По думите на проф. Димитър Иванов, обнародвани във в. „Днес“, за тази една година от съществуването си, оркестърът е успял да докаже, „че достойно поема ролята на главен институт, в който ще се изпълнява наша и чужда симфонична литература!“.
Царският военен симфоничен оркестър през 1937 г., една година след основаването си
Пълният състав на формацията включва 80 изпълнители. Диригент е Саша Попов, а негов помощник – Михаил Лефтеров. Роденият през 1907 г. софиянец е отличен концертиращ пианист и солидно подготвен оперен, симфоничен и хоров диригент. Освен с военния оркестър Лефтеров работи неуморно и всеотдайно години наред за различни музикални състави – хорове, оркестри, за оперите в София, Русе, Пловдив и за Музикалната академия и нейния Учебен оперен театър.