Нормално е в областите Добрич, Варна и Бургас приоритет да се дава на образованието на кадри в туризма, а също и на кадри в земеделието, каза вицепремиерът по икономическата и демографската политика
Автор: Силвия Горанова
Средното образование трябва да се обвърже с икономическите нужди. Това каза вицепремиерът по икономическата и демографската политика Валери Симеонов в предаването „Денят започва“ по БНТ.
„Изграждането на патриотична ценностна система е важно. Залагаме издигането на патриотичното възпитание в основна цел на образованието. Трябва да се върнем към корените. Когато младите хора се гордеят, че са българи, по друг начин ще погледнат на възможността да живеят в чужбина. Тя не трябва да им се отнема, защото ЕС е добро решение, но всеки трябва да живее с нагласата, че е българин и това ще помогне на демографския проблем“, обясни вицепремиерът.
Aкад. Ганчо Попов, който издава списание „Човешки ресурси“, пък му благодари, че е приел да стане патрон на кампанията „Да задържим младите хора в България“. „Тук ти е коренът. Няма щастлив мигрант в света. Трябва да накараме учениците да останат да живеят в България“, подчерта академикът.
„Има два начина да решим проблема с демографската криза. Единият е още средното образование да има обвързаност с икономиката на България. Този модел е много добър и трябва да се приложи и на регионално равнище съобразно нуждите на местните икономики.
Така например логично е в областите Бургас, Варна и Добрич да се подготвят кадри за туризма и селското стопанството.
Вторият начин е през държавни стипендии, като държавата ще преценява от какви специалисти има нужда. Става дума и за стипендии за обучение в престижни западни университети срещу задължение да се върнат да работят в България“, посочи Валери Симеонов.
„За завръщането на българите от Великобритания не е нужна пропаганда кампания. Ще ви кажа само една цифра. 2500 лева е заплата на главен готвач в Слънчев бряг, тази цифра ще е мотивира хора, които живеят на Острова, да се върнат след излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз“, коментира вицепремиерът.
„България е нашата родина. Трябва в края на краищата не само да очакваме от нея, но и ние да сме готови нещо да дадем“, каза още той.