Може и да не ви се вярва, но само едно птиче семейство може да спаси... 22 500 броя ябълки, круши или сливи
Автор: Десант
Децата, израснали на село или карали си ваканциите при баба и дядо там, от малки са учени, че не трябва да бутат и развалят гнездата на птиците, нито пък да замерят хвъркатите с прашки, че да не ги наранят или, недай си Боже, убият.
Една много проста аритметика е направил преди 90 години управителят на държавния разсадник в Казанлък Иван Кючуков, който публикува сметките си в местния вестник „Казанлъшка искра“ през 1927 г.
Нека се запознаем с тях и ние.
Едно гнездо със синигерчета, врабчета, канарчета или лястовици дава около 5 малки птичета. Всяко от тях за храна се нуждае от около 50 червейчета и други насекоми, които им носят родителите. Така за един ден това семейство ще изяде 250 червейчета.
Изхранването на малките продължава 4-5 седмици или средно 30 дни. През това време обитателите на гнездото ще изядат около 7500 червея.
Всеки червей ежедневно изяжда толкова цветове и листа, колкото самият той тежи. Докато червеят се развие в продължение на 30 дни, той изяжда – да предположим – само по един цвят на ден. За месец това са общо 30 цвята. А 7500 червея заедно ще изядат 22 500 цветчета, които биха се развили в плодове.
Така че само едно птиче гнездо спасява от гибел 22 500 броя ябълки, сливи, круши или други плодове!