Тържествата в община Горна Малина, посветени на българската земя, ще продължат на 24 и 25 юни със събития, посветени и на 140-годишнината от рождението на Елин Пелин – ненадминатия майстор на късия разказ
Автор: Силвия Горанова
Китка билки, поръсени с вода от три старопланински извора и голям цветен венец, под който ще преминат всички за здраве, подготвят в село Осойца, общ. Горна Малина за празника на Йоан Кръстител.
През последните години празникът на билките, слънцето и природата става все по-пъстър и многолюден.
Традицията тук е и модерна, защото преди шест години, по Еньовден, хората проведоха първия в България успешен местен референдум, с който защитиха правото си на чиста и съхранена природа.
А Горна Малина се обяви за първата „зелена община“ у нас.
На 24 юни ще се възпроизведе обичаят „Еньова буля“, един от най-старите български ритуали, с който се бележи средата на лятото, ще се пеят песни за билките и ще се въртят кръшни хора от самодейците от народните читалища в селата Осойца, Чеканчево и Белопопци.
Очакват се много гости и граждани на община Горна Малина.
Тържествата през уикенда ще продължат със събития, посветени и на 140-годишнината от рождението на Елин Пелин – ненадминатия майстор на късия разказ и най-сладкодумния разказвач за българската земя.
На него е посветена литературната дискусия на 24 юни от 13,00 ч. в Горна Малина, с участие на известни български литературоведи и писатели.
В нея ще бъдат направени любопитни паралели между личността Димитър Стоянов и писателя Елин Пелин.
Темите ще бъдат изключително интересни за преподаватели, критици, литератори и почитатели на писателя.
На следващия ден - 25 юни (неделя), в родното село на писателя - Байлово, в 10:00 часа ще се открие изложба с детски рисунки от Националния конкурс "Моят любим герой от творчеството на Елин Пелин“ и детския пленер "Еко работилници".
Програмата може да видите в прикачения файл, а допълнителна информация да получите от официалния сайт на Община Горна Малина в секция „Култура“.