Мескян Палов и Андрей Шурелов са стигнали до изводите си след сложен математически анализ на изображения върху керамичен съд от ранножелязната епоха
Автор: Силвия Горанова
Местни ентусиасти представиха свое проучване в Исторически музей Приморско.
Уникален тракийски календар бе представен от двама младежи от курортното градче. Те разкриха своята теория, свързана с познанията на траките.
Мескян Палов и Андрей Шурелов твърдят, че са правили своите наблюдения и най-вече сложен математически анализ в продължение на месеци. Идеята им е да покажат, че траките са създатели на перфектен според тях годишен календар.
Той е изобразен върху керамичен съд от ранножелязната епоха, открит при археологическите разкопки, проведени от доц. Петър Балабанов и Даниел Пантов на надгробна могила в местността Ченгер.
Изследвайки символите върху съда, младежите стигат до представената днес теза, а именно, че това са денят и нощта, лунните цикли, сезоните, месеците.
Те свързват тези знаци със скалното светилище Бегликташ и наблюдавания в дните на лятното слънцестоене там природен феномен – слънчевия диск през отвора на мегалита.
Сред публиката бяха почитатели на древните тракийски ритуали.
Ентусиастите се надяват тяхната теза да предизвика интерес сред учените специалисти, които да заявят своята позиция.