Ще бъдат забъркани над 1000 омлета и ще има много забавления
Автор: Десант
В деня на св. св. Петър и Павел Павликени отбелязва 94-годишншната откакто е станал град. Днес там се провежда и традиционният Празник на яйцето, който се организира за четвърти пореден път под мотото „Едно яйце - много възможности".
Яйцето е символ на новия живот и от древни времена се асоциира с вселената.
Фестивалът се отличава с атрактивни състезания по хвърляне на сурови яйца в цел. Не липсват ентусиасти и за другите дисциплини, сред които спринт, слалом, щафета, кражба на яйца и дори руска рулетка, при която участниците се целят с яйца, едно от които ще е сурово.
Разбира се, ще може да се опитат и много ястия, приготвени с яйца. Като вкусните блюда на майстор-готвача Елена Божанова, която през целия ден ще забърка общо 1001 омлета. Ще има и кулинарен конкурс, като председател на журито по традиция ще е Иван Звездев.
Тази година празникът ще бъде в градския парк „Кирил Ракаров“, където ще бъдат подредени занаятчийски щандове на грънчари, резбари, цветари, производители на сувенири, майстори на шевици. В детския кът цял ден ще работят аниматори, които ще забавляват децата.
Всеки гост на града и на празника ще може да си тръгне със снимка за спомен, направена в специалното фотографско ателие - разбира се, под формата на огромно яйце.
С формата на яйца са и всички награди за най-умелите участници в спортните игри, както и за всички, които се престрашат да участват в кулинарния конкурс.
Девизът в герба на Павликени е „Античен и вечен“. Това не е случайно. В района на Павликени са открити следи от праисторическия човек. Тук е имало голям керамичен център през III-V век сл. Хр. Гипсовите тавани на помещенията били богато украсени с цветни растителни орнаменти.
Разнообразен археологически материал - глинени съдове, лампи, бронзови апликации, накити, повече от 3700 сребърни римски монети, оброчни плочки, земеделски сечива и други находки разкриват бита на обитателите на тези земи от най-древни времена. Част от тези находки могат да се видят в Историческия музей. Там се намира и Вечният календар със загадъчните послания на Матей Преображенски – обект с национално културно значение.
"От първите дни, в които траки, славяни и древноримски граждани са населявали нашите земи, през деня, в който Атанас Хаджиславчев създава своя чифлик, до ден-днешен павликенският край е бил район на благоденствие и добруване на хората" - изтъква в поздравлението си за празника кметът на Павликени инж. Емануил Манолов.