Древното японско изкуство ебру очевидно има почва и у нас
Автор: Десант
От 14 до 16 юли в старата градска баня „Дели хамам“ в Ловеч, известна още като Музей на водата, интериорната дизайнерка Антоанета Бебенова ще демонстрира екзотичната техника за рисуване върху вода, известна като „ебру“.
Това изкуството се появява в Япония през ХІІ в. На японски се казва „суминагаши“ и представлява техника за рисуване върху водна повърхност и прехвърляне на изображението върху хартия, плат или друга основа.
Познавачите твърдят, че ебру е трудно изкуство, което изисква голямо търпение и усет, макар че на пръв поглед изглежда просто и лесно. При него не може да предположи точно каква шарка ще се получи, затова и рисунъкът е неповторим. Невъзможно е едно и също ебру да бъде направено два пъти.
В миналото това изкуство е намирало място в много ограничени сфери. Отначало тази техника се е използвала за рисуване само върху хартия. Била прилагана предимно за декориране на листовете, които са служели за официална кореспонденция, за украса на страници и корици от религиозни книги или поетични стихосбирки.
Понякога се получавали много интересни и красиви мотиви, използвани и като картини. Впоследствие като повърхности за отпечатване започнали да се използват платове, предимно коприна, и глина.
Днес ебру се използва за украса на стените в домовете, на бюра, понякога даже и по възглавници и завивки на легла. Украса, направена с тази техниката, може да се види и върху керамични и порцеланови съдове, върху уникални поздравителни картички. Напоследък художниците в християнските страни пък я прилагат и при боядисването на великденски яйца.