Празнуват ковачи, калайджии, хлебари и всички, чиято професия е свързана с огъня
Автор: Десант
На 17 юли църквата почита паметта на св. вмчца Марина. В този ден много населени места у нас, които смятат светицата за своя закрилница, празнуват своя празник.
В някои краища той е известен и като Огнена Мария (Мария Опърлия, Опалена Мария). В част от Южна България е популярен като Запалена или Опалена неделя (Громна неделя в Пиринския край).
Той слага край на едноседмичен период в народния календар, почитан за предпазване от огън, започващ с Горещниците и завършващ с Огнена Мария.
Има места, където се отбелязва на 22 юли, когато се чества св. мироносица и равноапостолна Мария Магдалина. Тя се смята за сестра на св. Илия.
Спазват се строго забрани за домашна и полска работа и палене на огън, като се вярва, че така ще се запазят реколтата, човекът и домът му от разрушителната сила на тази стихия.
Като цяло в празничния календар на българина има няколко дни, почитани за предпазване от огън - Горещници, Павловден, Илинден и др. Рационалната представа за разрушителната сила на огнената стихия поражда многобройни трудови забрани през тези дни, включително и за палене на огън.
С Горещниците, наричани в Северозапада още Чурици и Германовци, са свързани и други обреди. Някога изминавали доста километри, за да стигнат до топъл минерален извор, в който да се изкъпят за здраве. На болните и старите хора в къщи носели от целебната вода.
На този ден, освен именниците, празнуват ковачи, калайджии, хлебари и всички, чиято професия е свързана с огъня.