Проект на бургаския музей ще подпомага стари морски вълци да си намерят чираци онлайн
Автор: Десант
Дигитални видеоуроци ще популяризират рибарските практики по българското Черноморие сред хора от цял свят. Модерните технологии за трансмисия и визуализация ще помагат за запазването на автентични морски занаяти и научаването им от младите хора.
Проектът „Старите рибари в търсене на онлайн чираци” на отдел „Етнография” към Регионален исторически музей-Бургас бе одобрен за финансиране от Програма „Културно наследство“, подпрограма „Нематериално културно наследство”. Чрез него музейните специалисти възнамеряват да свържат два толкова различни свята като плетенето на рибарски мрежи и разпространяването на дигиталната информация в интернет пространството.
От музея в морския град припомнят, че преди година тяхното предложение за националната система „Живи човешки съкровища“, озаглавено „Плетене на рибарски такъми – таляни, мрежи и винтери: хилядолетен занаят от Бургаския залив”, бе вписано в Националната листа с елементите на нематериалното културно наследство. С това музеят и сдружение „Морски сговор“ се ангажираха със съхраняване и популяризиране на традиционния занаят от рибарско селище Ченгене скеле.
За носител на традиционната дейност бе признат Сталин Илиев (на снимката), смятан за най-добрия и изкусен плетач на рибарски мрежи у нас.
Сега музейните специалисти са преценили, че най-достъпният и устойчив начин в нашето съвремие за съхранението на знанието за тънкостите на занаята е чрез дигитализация. Именно чрез заснемането на основни практики и такъми и създаването на видеоуроци те възнамеряват да привлекат вниманието на младите хора от дигиталната ера към майсторлъка на старите морски вълци. А това, на свой ред, ще направи автентичното рибарство, което често остава твърде далеч от съвременните технологии, много по-достъпно за идващите поколения.