„Европейският съюз оцени договора като първа стъпка и ново начало за развитие на европейската перспектива на Република Македония“, допълни премиерът
Автор: Десант
Подписването на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с Република Македония е израз на желанието на България да изгради модерни добросъседски отношения, основани на европейските ценности.
Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на днешното правителствено заседание. Той отбеляза, че в продължение на години няколко български правителства от целия политически спектър са били ангажирани в преговорите, отстоявайки българския национален интерес.
Според Борисов посещението на министър-председателя на Република Македония Зоран Заев в София и изразената позиция към общата история е първа крачка в стремежа за изграждане на нов дух в отношенията със съседите.
„Европейският съюз оцени договора като първа стъпка и ново начало за развитие на европейската перспектива на Република Македония“, допълни премиерът.
Министър-председателят Бойко Борисов отбеляза още, че с подписването на договора ще бъде отворена нова страница в отношенията между двете страни и ще се установят отношения на сърдечни приятелства.
В рамките на заседанието министър Ивайло Московски представя и друг документ, който ще даде възможност да се предприемат конкретни действия по доизграждането на железопътната връзка между България и Македония.
Третото не е отстъпление от страна на България в договора а само неприятелски жест на "владата" на БЮРМ.
4
Приятел на България
26.07.2017 19:40:44
0
0
3. отстъпление: договорът няма да бъде подписан на 2. август, а на 1. август, тоест правителството на БЮРМ не смята 2. август за "заедничка" историческа дата за празнуване с България.
3
Приятел на България
26.07.2017 19:00:39
0
0
Ако договорът остава в сила 10-15 години населението на БЮРМ ще придобие отново българско самосъзнание.
2
Приятел на България
26.07.2017 18:43:57
0
0
Договорът е добър но има и съществени отстъпки в полза на Македония. Ако го регистрирате в Организацията на Обединени Нации бъдещите македонски власти няма да могат да го "раскинат"???
1
Приятел на България
26.07.2017 18:38:05
0
0
1. Според него той може да бъде "раскидан"/"раскинет" от Македония когато и да иска.
2. Изрично се споменава че е написан на "македонски език, според конституцията на БЮРМ", а не само на "официалния език на БЮРМ, според конституцията й", тоест Бъгария признава "македонския език".