Удовлетворени сме от разговора с вицепремиера, за пръв път вярваме, че държавата ще обърне внимание на проблемите ни, които от години нямат своето разрешение, казаха на излизане от МС хората от Пловдив
Автор: Светлана Николова
Набелязали сме мерки, които ще бъдат реализирани в най-кратък срок. Първо общината ще поеме ангажимента да премахне част от незаконните постройки, които са върху бившия канал в района. Това каза вицепремиерът по икономическата и демографската политика Валери Симеонов след среща с граждани от Пловдив за проблемите с циганското население в квартал „Тодор Каблешков“, известен и като „Шекер махала“.
Валери Симеонов уточни, че са били обсъдени многократните нарушавания на обществени ред, както и на Закона за устройство на територията от жителите на квартала.
„Там е бетонирана площадка и никой няма право да строи върху нея. Ще се обърнем към общината да възстанови приемната на територията на въпросния квартал, за да може да се предостави за ползване от полицията и да има постоянно присъствие в квартала.
Не на последно място това са мероприятията, свързани с опазването на обществения ред - незабавна реакция на службите на сигурност по отношение на възпрепятстването на движението, което обикновено се случва при масови мероприятия – тържества и сватби“, коментира Симеонов.
По думите му такива празненства на открито са абсолютно забранени от общината и за тях не се издава разрешително.
„Всеки, който ги организира се третира като нарушител и ще бъде съответно санкциониран. За шума ще се реагира незабавно при сигнали за шумна музика и празненства, които тормозят хората и нарушават обществения ред.
Не мога да отговоря на никакви конкретни въпроси, това е първа среща, на която чухме какви са проблемите на гражданите в квартала. Предстоят разговори и с представителите на общината, районния кмет, кмета на Пловдив, едва тогава ще дам конкретен отговор за сроковете, в които ще изпълним поетите ангажименти“, каза още вицепремиерът и добави:.
“Въобще не ме интересуват реакциите на когото и да било. В България има закон, който трябва да се спазва и той е за всички. Последната ми грижа е какви реакции и отзвуци ще има. Законът е закон, за да се спазва.“
Срещата в Министерски съвет бе по настояване на жители на пловдивския квартал, които поискаха да изложат проблемите си пред вицепремиера Валери Симеонов. На разговора присъстваха още главният секретар на МВР Младен Маринов и началникът на отдел „Обществен ред и управление при кризи“ в община Пловдив Емил Вълков.
Потърсихме Валери Симеонов, защото видяхме действията му в Асеновград. Удовлетворени сме от разговора с него, говорихме на един и същ език. За пръв път вярваме, че държавата ще обърне внимание на проблемите ни, които от години нямат своето разрешение, казаха на излизане от МС хората от Пловдив.