В Севлиево вече са експонирани находките от откритото наскоро в средновековната крепост богато погребение
Автор: Десант
Студентите по археология от Великобритания, които работят това лято на средновековната крепост Хоталич край Севлиево възстановиха украшение с над 10 000 стъклени мъниста, 40 планински кристала, карнеол и още няколко стотици разноцветни мъниста.
Бижуто вече е експонирано на втория етаж в севлиевското Хаджистояново училище, където местният исторически музей е обособил кът, представящ находките от необичайно богатото погребение, датирано от ХІІІ век, което беше открито при археологическите разкопки на Хоталич този сезон.
Археологическата находка се показва в своя първоначален вид. За да се извадят тези няколко хиляди мънистата са пресяти около 10 кофи с пръст, а после всяко от тях четирите студентки англичанки са измивали и нанизвали едно по едно, разказа ръководителят на разкопките на Хоталич Надежда Ботева.
Пищното украшение е принадлежало на млада жена, но достатъчно зряла, за да създаде семейство. Била е висока 1,65 см. и е имала много добър зъбен статус. Живяла е през около 1280 г. По всичко личи, че погребаната е стояла високо в йерархията на тогавашното общество. Положили са я в гроба с масивни сребърни наушници, с пет гривни на ръцете - четири бронзови и една стъклена, а врата й украсявал богатият гердана от полускъпоценни камъни и мъниста.
Всички тези накити са церемониални, изтъква Надежда Ботева, тъй като герданът и наушниците са много тежки, за да се носят постоянно.