Вижте за какви заболявания помага то, както и лековитата луга
Автор: Десант
Лятото е към своя край, но все още може да се възползваме от последните топли дни, които ведно с природните дадености на Бургаския край могат да осигурят на почиващите спокойна и здравословна зима - изтъкват от Регионалната здравна инспекция в Бургас. От Дирекция „Профилактика на болестите и промоция на здравето“ припомнят, че известните „Бургаски солници“ предлагат като природен лек луга, лечебна кал и все още много слънце.
Лугата е краен продукт от солодобива, при който морската вода след престой в изпарители и солници и кристализация на солта остава над солния пласт като гъста маслоподобна, без мирис, мътна течност. Тя съдържа всички елементи и микроелементи на морската вода - калий, натрий, калций, магнезий, желязо, мед, цинк, стронций и др.
Въздействието на лугата върху здравето на човека е комплексно - с термични, химични и механични фактори.
Термичният фактор има важно значение за лечебните резултати. Лугата има голям топлинен капацитет и малка топлопроводимост, поради което е добър физиологичен дразнител. Химичното действие пък се обуславя от преминаването през кожата на йони, водноразтворими вещества, соли и микроелементи.
Калта представлява природен продукт, формиран от органични и неорганични съединения с участието на различни химични, биологични и микробиологични процеси в лиманно езеро. Тя се отличава със своята фина структура, висока пластичност, алкална реакция и миризма на сероводород.
Същността на калолечението се свежда до комплексното въздействие на всички фактори на лечебната кал, между които основна роля играят термичния, химичния и механичния фактор.
Лечебните фактори оказват специфично действие върху организма предимно по нервно-рефлекторен път, с отключване на интимни адаптивни реакции, при които най-важно участие имат ендокринните механизми и хипоталомо-хипофизно адренокортикални, хипофизо-тиреоидно, симпатико-адренална вериги.
Под въздействието на лечебните кални процедури настъпва значително активиране на метаболитните процеси.
Калолечението има доказано противовъзпалително и обезболяващо действие и
стимулира метаболитните процеси в организма.
С най-голяма ефективност се ползва при заболявания на кожата – псориазис и псориатичен артрит, трофични кожни язви, склеродермия; заболявания на опорно-двигателния апарат – артрози, артрити, болест на Бехтерев, състояния след травми и фрактури; заболявания на женската полова система – стерилитет, дисменорея, овариална хипофункция, параметрити; заболявания на мъжката полова система – простатит, олигоспермия, епидидимит, везикулит; заболявания на обмяната – диабет, обезитас, остеопороза; заболявания на периферната и централна нервна система – неврити, радикулити, дискова болест, детска церебрална парализа.
Не се препоръчва прилагането на калолечение при повишена температура; повишено кръвно налягане; кръвотечение; инфекциозни заболявания; остър възпалителен процес; злокачествени тумори; злокачествена и други тежки анемии; тежко изтощение и умора; състояние след инфаркт на миокарда; състояние след мозъчен инсулт; често кървяща язва на стомаха и дванадесетопръстника; при нефрити и нефрози; стенокардия; тежко заболяване на белите дробове ;(активна туберкулоза, белодробен абсцес, пневмосклероза и бронхиектазии); бременност и психични заболявания.
За децата също не е препоръчително да влизат в лугата, но с калта могат да си намажат крачетата до колената.. Възрастните могат да стоят първоначално от 7 до 10 минути в лугата, като постепенно максималният престой може да достигне до 30 минути, но не повече.
За да се получи лечебният ефект, след изкъпване в морето е желателно душ със сапун да се направи чак след 12 часа. Всеки може да прави процедури, когато и както реши, но ако желае не само разкрасителен, а истински лечебен ефект трябва да направи поне 15 последователни процедури.