Той ще направи местността Узана много по-достъпна за туристите
Автор: Диана Славчева
Усилено се работи по възстановяването на трасето на стария път, свързващ култовата старопланинска местност Узана с Южна България. Работи се дори и през почивните дни.
Трасето ще тръгва от най-голямата билна поляна в Балкана, където е локализиран географският център на нашата родина, и ще стига до старозагорското село Горно Сахране. Само на два километра южно от него преминава главен път №6 София – Бургас (европейски път E871).
Тази връзка ще облекчи значително туристопотока към Узана и вече няма да е нужно да се пътува дотам през натоварения и отдалечен проход Шипка.
Поляната на Узана е с площ 3000 декара. Надморската й височина е 1300 м. Най-високата точка в Шипченския дял на Стара планина е връх Исполин, до който водят много туристически пътеки. Пъпът на България е изходна точка и на много други маршрути, които стигат и до съседните върхове - Мазалат, Триглав, Шипка и т.н. Десетки хижи и къщи за гости предлагат подслон и различни атракции.
Центърът на България е измерен през 1991 г. и е включен в 100-те Национални туристически обекта. Математическите изчисления са направени от учени от Българска академия на науките.
Местността граничи с Национален парк „Централен Балкан” и Природен парк „Българка”. През нея минава и европейският маршрут за туристи Е3, който на територията на страната ни върви по билото на Стара планина от връх Ком до нос Емине.
А от недалечната Патарешка поляна за цивилизацията напомнят перките на четири снажни ветрогенератора, които със свистене порят въздуха...