От години учени от БАН събират данни за камбанното ни наследство. Вижте подробности
Автор: Диана Славчева
„Между Бога и хората“ – така е озаглавена фотоизложбата на уникални камбани от цяла България, която може да се разгледа в Морското казино в Бургас в рамките на провежданата там международна конференция „Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство”.
Атрактивната експозиция всъщност представя резултатите от един проект за дигитализация и паспортизация на българските камбани и е изготвена от екип на Институт по математика и информатика към Българска академия на науките по проекта „Бел“.
Експертите са изследвали десетки камбани на църкви, манастири, музеи, часовникови кули и др. и са изготвили техни паспорти с основните им характеристики: видове, форми, геометрични размери, декоративно оформление, тегло, материал и особености на звука.
Проучен е и произходът, производството и собственикът на камбаната. Направена е оценка на нейното състояние, на художествените й и културни ценности, както и на историческата й стойност.
Освен това са измерени виброакустичните характеристики на звука на камбаните и е направен анализ на честотният му спектър в момента на удара, както и диаграма на звукозатихването. С помощта на съвременни технологии е създаден мултимедиен фонд, съдържащ аудио- и видеоархив на всяка отделна камбана по време на нейното биене.
Камбана в столичния храм "Света София"
По думите на доц. Галина Богданова от Институт по математика и информатика при БАН всяка камбана у нас си има персонален звук и собствена душа. При паспортирането на камбанното ни наследство изследователите са имали доста трудности с разрешаването на достъпа до камбанариите от страна на клира.
Камбанният звън, поради своята специфика, се записва доста трудно и по особен начин. Сложна техника се е наложило да се използва и в случаите, когато камбаните са на трудно достъпни места или окачени на тесни или изгнили от времето дървени камбанарии. Но въпреки това проучванията в тази насока продължават и занапред.
Детайл от камбана в патриаршеския храм "Св. Александър Невски" в София