Иначе само за последните петнадесетина години в страната са хлопнали врати близо 30 учебни заведения
Автор: Яна Славянска
Над 75 хиляди са първолачетата в цялата страна, които днес прекрачиха за първи път училищния праг. В Бургас децата в първи клас са 2132.
Морският град се слави като едно от населените места у нас с най-качествено образование. На базата на резултатите от националното външно оценяване след завършването на четвърти клас, в топ 10 на най-добрите учебни заведения в България влизат цели три бургаски основни училища – „Михаил Лъкатник“ (трето в класацията), „Братя Миладинови“ (на пета позиция) и „Васил Априлов“ (на почетното десето място). За сравнение – столичните училища в тази ранг листа са само две, при това и двете са частни.
Любопитен факт е, че след като от 30 години в Бургас не е откривано ново учебно заведение, своите първи ученици посрещна в този 15 септември иновативното „Александър Георгиев-Коджакафалията“. Това е най-новото школо в морския град и в него ще се обучават 200 деца от предучилищна възраст, първи и пети клас.
Тук ще отворим скоби, за да споменем, че само преди 75 години в България са съществували цели 10 500 училища, докато днес те са малко над 2000 – начални, основни и средни накуп. Само в последните петнадесетина години в страната са закрити близо хиляда учебни заведения, като само за миналата година врати са хлопнали близо 30.
Първият учебен ден в Бургас тази година ще се запомни и с едно друго необичайно събитие, освен откриването на ново училище. Бивши възпитаници на математическата гимназия „Акад. Н. Обрешков“ в морския град събраха и дариха сумата от над 9500 лв., като с 8000 лв. от тях училището ще се обзаведе с модерна интерактивна система за обучение по естествени науки. Останалата сума ще бъде раздадена като парични награди на заслужилите ученици през идната година.
Снимка: ППМГ „Акад. Н. Обрешков“ - Бургас
15 години след завършване на средното си образование, учениците от випуск 2002 създадоха инициативата #върниобратно, чиято цел е да даде пример и да стимулира хората да се включват в бъдеще за създаването на по-добра училищна среда. Възпитаниците от следващия випуск – 2003, също се заричат да продължат тази практика и се надяват, че тя ще се превърне в традиция не само за ППМГ „Акад. Н. Обрешков“ в Бургас, но и за много други училища в страната.