Целта на проучването е да се доразкрие една монументална административна сграда във вътрешността на укреплението с обществен характер и интересен план
Автор: Десант
Днес се подновяват археологическите разкопки в крепостта "Туида" край Сливен. Целта на проучването е да се доразкрие административната сграда на крепостта и тя да бъде изцяло експонирана в бъдеще“. Това съобщи директорът на РИМ-Сливен Николай Сираков.
„Туида“ е най-значителния археологически паметник в покрайнините на Града на стоте войводи, който води началото си от епохата на късната античност. Намира се в местността Хисарлъка, непосредствено до кв. „Ново село”.
Античното селище има вековна история (от VI хил. Пр.Хр. до XIII в.н.е.). Първоначално то е било населявано от тракийски племена, а по-късно из улиците му се разхождат антични римляни и средновековни българи. От тук се открива великолепна гледка към величествените „Сини камъни“.
Укреплението е имало много важна роля за отбраната на римската, по-късно на византийската, а след това и на средновековната българска държава.
На този етап крепостта е разкрита, проучена и консервирана на много малък процент и целите на археолозите са ежегодно да работят до пълното разкриване на обекта.
Първите археологически разкопки са извършени от Елена Бацова през 60-те и началото на 70-те години на миналият век. Изследователката разчиства малка част от крепостната стена и останки от две монументални сгради. Тя установява, че паметникът е многослоев и разграничава два културни пласта – късноантичен и средновековен. На западния стръмен склон на хълма Бацова разкрива части от засводен тунел – таен изход, който води до река Новоселска.
Широкомащабните разкопки на хълма започват през 1982 г. и продължават десетилетие след това. Целите на научния екип, ръководещ проучванията, са насочени към изучаване на крепостната система. Крепостните зидове са почти изцяло разкопани, открита и проучена частично е монументална постройка във вътрешността на укреплението с обществен характер и интересен план.
Именно от тази сграда продължават от 18 септември работа археолозите.
„Предстоящите проучвания ще допринесат за популяризирането на обекта ни и на Сливен като дестинация. Ще настояваме и ще работим в посока на това те да са системни и ежегодно да се изучават нови терени във вътрешността, до цялостното разкриване на Късноантична и средновековна крепост Туида“, каза Мая Иванова ръководител на Крепост "Туида".
Любителите на историята и посетителите на Сливен могат да видят всички находки от древна Туида в уредена експозиция в Регионален исторически музей – Сливен.