Имат ли обаче връзка със свръхестественото жалбите на миньорите, че не им се плаща полагащото им се
Автор: Десант
На 1 септември 1997 г. в 10,50 ч. в рудник „Иван Русев” се взривява газ гризу. На място загиват 7 миньори. Впоследствие в института „Пирогов” издъхват още трима. Ранени и пострадали по-леко са повече от двадесет човека...
За 4 септември 1999 г. взрив разтърсва погребите на мини „Бобов дол“. Загиват четирима полицаи и двама пожарникари...
Последният фатален инцидент в рудник „Бобов дол“ е от вчера, 18 септември, когато по обед загина миньорът Васил Кьосев. Той пробивал дупки във въглищния пласт за взривяване с машина, когато голяма буца въглища се стоварила върху главата му и 48-годишният мъж починал от тежка черепно-мозъчна травма.
Прави впечатление, че всички тези злополуки са през септември. Според статистиката това е най-черният месец за бобовдолските рудничари, обобщава сайтът „Юг News". Защо е така - няма обяснение.
От медията коментира, че „Черният септември" е термин, отнасящ се до гражданската война в Йордания, която започва през септември 1970 г. и приключва през юли следващата година.
Но тук става дума за мини „Бобов дол“. За Бобовдолският септември! Има ли проклятие, тегне ли някаква черна прокоба над рудниците - питат се местните жители, работещите там и техните близки. Никой не знае.
Но пък е сигурно, че проблемите със заплащането нямат нищо общо със свръхестественото. По Разметаница и из Дупнишко най-актуален е крилатият израз: „От умрел писмо и от мините пари“ - в смисъл, хич да не чакаш.
Само ден преди последната трагедия там стана ясно, че областната инспекция по труда в Кюстендил е издала 14 наказателни постановления за глоба на мини „Бобов дол“ по повод неизплатени суми на бивши работници на дружеството, чиито договор е прекратен по различни причини и основания.
В тази връзка са направени 37 проверки, а 10 от постановленията вече са влезли в сила – общо санкцията по тях за мините възлиза на 32 хиляди лева, като глобата за всеки един от случаите е от 1500 до 15 хиляди лева.
Жалби от бивши миньори или работници, че мината не им се е издължила със суми, полагащи им се по трудови правоотношения, не спират да постъпват в инспекцията. Само за периода от 1 юли до 1 септември т.г. са подадени 17 оплаквания в тази връзка.
Шефовете на мините се оправдават, че босът Христо Ковачки лично одобрява „жестовете“ дали да се изплати на някого, дори и на смъртен одър да е той, сумата, която му се дължи, твърдят от „Юг News"
В същото време, медията изтъква, че обясненията, че нямало пари, просто издишат като въздух под налягане. Че компанията няма проблеми с платежоспособността си говори фактът, че „ТЕЦ „Бобов дол“, който също се свързва с Христо Ковачки, и неговите италиански партньори са предложили най-високата оферта за бизнеса на ЧЕЗ в България.
Както уточнява сайтът, офертата за това е стигнала почти до 250 млн. евро, като предложенията тръгвали от 120 млн. евро. Останалите кандидати са „Приста ойл“, Енерго про“, „Инеркомгруп“ и „Фючър енерджи“, като не е ясно какви суми предлагат те.
Излича, че Ковачки има пари да изкупи ЧЕЗ, но не и да се изплати на хората, трупали с десетилетия трудов стаж в мините му.
Дали най-сетне ще дойде онзи септември, когато и в Бобов дол ще „изгрее слънце".