21 септември се отбелязва като Световен ден на болните от Алцхаймер. Той се чества ежегодно от 1994 г. по инициатива на Международната организация за борба с тази болест.
Заболяването е най-честата причина за деменция - тя обхваща около 70 процента от случаите. По последни данни, страдащите в света са 47 милиона. Според доклад на Световната здравна организация (СЗО) всяка година се регистрират 7,7 милиона нови случаи на деменция. Само в Европейския съюз 6,4 милиона живеят с тази диагноза.
В България няма точна статистика, но специалистите твърдят, че случаите са не по-малко от 100 000.
Болестта на Алцхаймер или старческа деменция е все по-разпространена в развитите страни и е сред първата петица на социално значимите заболявания. За първи път е описана през 1906 г. от немския психиатър Алоиз Алцхаймер.
Най-ранните симптоми са разстройство на паметта, нарушаване на работоспособността, дезориентиране във времето и пространството. Загубата на паметта постепенно прогресира, като на този етап у болните се забелязва нарушение на говора и способността за общуване. Много характерна е т. нар. логорея (невъздържано говорене, многословие), като в началото на заболяването са наблюдава деловитост и суетливост.
Най-често заболяването започва да се проявява между 40 и 60 години, но са описани редки случаи и в периода между 15 и 30 години. Затова още се разделя на младежка (до 30 години) и възрастна (развива се между 30 и 40 години).
По думите на доц. д-р Гео Нешев, лечението, ако изобщо може да се говори за такова, е симптоматично: седативно при възбуда, витаминотерапия, ако позволява състоянието – трудотерапия, предпазване от поява на рани от пролежаване ( т. нар. декубитус). Практикува се и въздействие с т. нар. геропротектори, от които най-ефикасни са корените на жен-шен, китайският лимонник, левзеята, елетеурококът и др.
Преди време изследователи от Калифорнийския университет в Санта Барбара установиха, че канелата може да забави развитието на болестта на Алцхаймер.
Това откритие се базира на съдържащите се в ароматната подправка съединения епикатехин и цинамалдехид, които са в състояние да спрат необратимите процеси в организма, които предизвикват промени в мозъка.
По мнението на лекарите, възрастните, които си поставят цел в живота, са по-защитени срещу старческото слабоумие. Това може да бъде прекарване на повече време със семейството, помощ при отглеждането на внуците, различни хобита, участие в благотворителни организации, усвояване на нови умения с музика, отглеждане на домашен любимец и пр. Живеещите с цел и смисъл в живота изпитват много по-малко негативни емоции и по правило не изпадат в дълбоки депресии.
Според Световната здравна организация (СЗО), че трябва да се увеличат усилията в посока на по-ранно откриване на деменцията и осигуряване на интегрирани здравни и социални грижи, разработване на национални стратегии, планове и програми в областта на деменциите.
През този месец се провежда кампания под надслова "Не забравяйте за мен", която има за цел да подчертае значението на ранното откриване и диагностицирането на деменцията.
Фондация „Състрадание Алцхаймер България” разпространи кои са десетте
предупредителни симптома на деменцията
1.Загуба на памет
2.Трудности при изпълнение на обичайните задачи
3.Проблеми с говора и изразяването
4.Дезориентация за време и място
5.Неправилна оценка или намалена възможност за оценка
6.Проблеми с проследяване на информацията и нещата
7.Поставяне на предмети на неподходящи и неправилни места
8.Промени в настроението и поведението
9.Затруднено виждане на изображения и ориентация в пространството
10.Оттегляне от работа и от социална активност.