В края на седмицата в градчето ще се проведе фестивал, посветен на скъпия деликатес. Вижте как да приготвим паста с него
Автор: Десант
През миналата година в българската столица на трюфела - Угърчин, се проведе първият по рода си „Трюфел фест".
Разположеното на 330 м надморска височина в северните части на Предбалкана градче не случайно е домакин на това събитие - в района около него са открити първите трюфели у нас. Смята се, че в момента нашата страна е най-големият износител на скъпата гъба, предпочитана за гурме ястия по целия свят.
Второто издание на фестивала ще се състои на 22 и 23 септември на централния площад в Угърчин. Там ще се проведе станалото вече традиционно състезание „На лов за трюфели", като преди това апетитът ще изостри Лео Бианки с невероятни кулинарни трюфел приключения.
Момент от миналогодишното състезание „На лов за трюфели"
Той ще забърка вдъхновяващи вкусовите рецептори италиански блюда с екзотичната гъба, които ще се сервират в специално изграден за празника ресторант. А 1000 порции ризото с трюфели и паста с трюфели ще бъдат раздадени безплатно на всички гости.
Идеята на форума е колкото може повече хора да научат за трюфелите и да започнат да се занимават със събирането им, защото в България съществува голяма перспектива така да се изкарват много
добри пари.
Най-много черен трюфел се намира из Шуменския край, в Лудогорието. Той се вади ссъс специално обучени кучета, които душат и след като нанюхат наличието на гъбата, започват да го ровят, за да я измъкнат изпод земята.
В интерес на истината трюфели може да се събират в цялата страна. Те се срещат дори в парковете и градинките. Над 10 хиляди са събирачите на гъбата у нас. За много хора това се е превърнало от хоби в бизнес и препитание.
Цената на трюфелите се определя от предлагането, като определящо е дали гъбата я има и в другите страни, не само у нас. Един килограм миналата година се изкупуваше за 300 лева за първо качество и за 60 лева за второ.
Както отбелязва сайтът на „Трюфел фест": „В природата има стотици видове трюфели: бели, розови, черни, виолетови, с мраморни нишки, с причудливи шарки. Много е трудно да се опише вкусът на трюфелите. В него има оттенък и на горска ягода, и на вино, и на шоколад, и на есен, и на мирис на шума. Тези удивителни гъби с успех допълват месни и рибни блюда, дивеч, салати, сосове и даже десерти. Техният неповторим аромат може да направи изискано и най-обикновеното блюдо".
99 процента от черния трюфел обаче се изнася за чужбина. Както пояснява угърчинецът Цветозар Мичевски, който е собственик на най-голямата в България фирма, която изкупува и изнася трюфели, това е така, защото българите все още нямат култура да оценяват вкусовите качества на деликатеса, нямат и традиции в кулинарното му приложение.
На читателите на "Десант" предлагаме една рецепта за
Продукти:
около 600 г паста прясна, талиатели, фетучини
1 малък трюфел или 100 грама трюфели мариновани в зехтин
350 гр. сметана за готвене
1/3 ч.л. прясно смлян бял пипер
3 стръка магданоз
1 ч.л. сол
Начин на приготвяне:
Трюфелът се почиства с четка от пръстта и нечистотиите без да се мокри. Настъргва се на ситно ренде и се смесва със сметаната.
Ако това ви затруднява, нарежете го на тънки ивички и го пасирайте заедно със сметаната.
И в двата случая се оставят няколко тънки филийки от трюфела за декорация.
Сместа се изсипва в тиган и се бърка на слаб огън докато се посгъсти. Овкусява се с бял пипер и сол.
През това време се сварява пастата според указанията на производителя, като тя трябва да остане „ал денте“ – пастата при сдъвкване да остава леко по зъба, да не е прекалено мека и разварена.
След като пастата в сварена се отцежда добре и се обърква със соса и магданоза.