Миниатюрните копия са на артефакти, открити в трансграничния регион между Румъния и България
Автор: Десант
В РИМ-Русе отчетоха успешното приключване на проекта „Интерактивна визуализация на древноримското културно наследство в трансграничния регион между България и Румъния”, който е съфинансиран от Европейския съюз.
Основните му цели са опазването и популяризирането на римското културно-историческо наследство, чрез употребата на съвременни информационни и комуникационни технологии и при минимално въздействие върху околната среда (използване на екологично чисти технологии).
За 18-те месеца работа екипът от румънски и български специалисти е извършил задачи, свързани с дигитализиране на избрани обекти и артефакти, част от историческото наследство на двете държави. Това включва 16 археологически обекти и артефакти от колекциите на редица музеи от трансграничния регион.
Представени бяха създадената Интернет платформа и мобилните приложения, които позволяват достъп до разнообразни документи за историята на археологическите обекти и за различните артефакти, фотографии и видеоклипове, карти, ортофотографии. Всички материали са достъпни чрез интерфейс на английски, румънски и български език.
По-късно днес бе представена и изложбата "Древноримски крепости и артефакти от трансграничния регион между Румъния и България". В експозицията са включени миниатюрни копия на артефакти, които са направени с помощта на 3D принтери.
Тя има за цел да популяризира и местата, които са по-малко известни на широката общественост и тези, които са трудно достъпни, за да ги включи в туристически маршрути, като по този начин се улесни достъпа до културното наследство - пряко или виртуално.
От ноември изложбата ще остане за постоянно в русенския музей.