Това е акцентът в „изследване“ на Института за пазарна икономика, финансиран от „Отворено общество"
Автор: Дина Харизанова
Екипът на otgovori.info, чиято мисия е да подпомага опазването на здравето на работещите и осигуряването на тяхната безопасност, разпространи отворено писмо до българските медии, в което специалистите от посочената сфера изразяват възмущението си от „изследване“ на Института за пазарна икономика (ИПИ).
Причина за техния гняв е че „безопасността на труда“ , както са го нарекли от ИПИ (една организация, която всъщност е фондация, и на която председател на Консултативния съвет е небезизвестният Ричард Ран - същият, което е съавтор на прословутия план за национална стратегия на България за преход към пазарно стопанство, известен като "Планът Ран-Ът"), било сред типичните бюрократични сфери, а инструктажът и запознаването с оценката на риска са включени в дейностите, които отнемат от времето и парите на работодателя за бюрокрация.
„Изборът на ИПИ на дейности, които да нарекат бюрократични и които да остойностят, е меко казано странен.
Нещо повече, описанието им показва пълно непознаване на материята или изискванията и навежда на мисълта за нещо набързо скалъпено.
Във време, когато данните в България показват запазване и дори увеличаване на броя на смъртните трудови злополуки и увеличаване на нарушенията от страна на работодателите на основни правила по безопасност, да наречеш запознаването на работника с рисковете по време на работа и инструктирането му за това как да пази живота и здравето си бюрокрация, за нас е възмутително...
След като в последните няколко месеца научавахме от медиите за пожари, довели до десетки загинали хора, да наречеш проиграването на плана за евакуация „бюрокрация", е пошло" - категорични са д-р инж. Деяна Илиева и д-р София Евстатиева, дм от екипа на otgovori.info.
В отговор на тяхното писмо, соросоидите от Института за пазарна икономика (не е тайна, че Джорд Сорос чрез своята фондация "Отворено общество", финансира целево редица неправителствени организации у нас, сред които и въпросният „институт"), поясняват, че „всичко, което работодателят е длъжен да направи, тъй като е разписано в един или друг нормативен акт", било „бюрократична тежест". И тяхното тълкувание на термина нямало отношение към „смислеността на тези процедури, а просто към тяхното съществуване".
„Сега, когато възрастните работещи ще стават все повече и повече и ще ни трябват здрави и по-дълго работоспособни хора, да вкараш важни дейности за опазване на живота и здравето в графата „бюрокрация“ е обидно за нас като хора, които работим в тази област, обучаваме и убеждаваме колко съществени са именно тези „бюрократични“ стъпки" - обобщават несъгласните с изводите на соросоидите специалисти.